Nasze talenty

RADOSŁAW SULIGA

Mieszkam niedaleko Jędrzejowa w małej miejscowości Przysów, jestem uczniem Technikum Nr 1 w Jędrzejowie w zawodzie technik logistyk i Społecznej Szkoły Muzycznej w Jędrzejowie. Moją pasją jest muzyka, a w szczególności wykonywanie utworów akordeonowych. Gram na akordeonie z klawiaturą tradycyjną, a także akordeonie guzikowym, oraz innych instrumentach klawiszowych. Wykonuję utwory różnorodne stylistycznie. Najbardziej lubię przeboje akordeonowe te efektowne i zaawansowane muzycznie. Interesują mnie bardzo utwory różnych kompozytorów w wykonaniu światowych sław muzycznych. Wiele czasu poświęcam na słuchanie muzyki. Jestem członkiem Szkolnego Zespołu Muzycznego występuję na uroczystościach szkolnych oraz często poza szkołą. Dzięki występom mam możliwość sprawdzenia się na scenie.

Moje największe sukcesy i osiągnięcia:

• I miejsce w kategorii „Instrument” na Powiatowym Przeglądzie Artystycznym dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych - Jędrzejów, czerwiec 2009r.

• Grand Prix wojewódzkiego festiwalu „Scena dla Ciebie” - Kielce, marzec 2010r.

• Stypendium Starosty Jędrzejowskiego za osiągnięcia artystyczne - maj 2011r.

• Tytuł „Jędrzejowianin Roku” w kategorii „Młody Talent” - czerwiec 2011r.

Swoją przygodę z muzyką rozpocząłem w okresie dzieciństwa gdy byłem uczniem Szkoły Podstawowej. Dziadek kupił mi pierwszy instrument – akordeon. Wówczas próbowałem gry korzystając z lekcji prywatnych. Po roku zaprzestałem ćwiczeń. Powracam do gry na akordeonie będąc uczniem 2 klasy gimnazjum. I to wtedy przychodzi wielki zapał do muzykowania. Poświęciłem wówczas wiele godzin treningom muzycznym, rezygnując z telewizji, komputera i spotkań z kolegami. W większości utwory opracowywałem samodzielnie, ale konsultowałem się także z nauczycielem u którego wcześnie korzystałem z lekcji. Ćwiczenia przynoszą duże efekty. Po niecałym roku zmagań z akordeonem i keyboardem przychodzą pierwsze bardzo udane występy.

Po rozpoczęciu nauki w ZSP Nr 1 w Jędrzejowie, wystąpiłem na Powiatowym Przeglądzie Artystycznym dla uczniów Szkół Ponadgimnazjalnych wykonując transkrypcję akordeonową Mendleja Czardaszów z repertuaru skrzypcowego Zbigniewa Wodeckiego. Zagranie tego trudnego utworu i osiągnięcie na przeglądzie pierwszego miejsca dało mi dużo pewności siebie i przekonanie, że warto dużo ćwiczyć. Opracowując trudny utwór doszedłem jednocześnie do wniosku, że pewne zagadnienia i umiejętności muzyczne są dla mnie obce i potrzebne jest mi profesjonalne kształcenie. W niedługim czasie rozpoczynam naukę w Społecznej Szkole Muzycznej w Jędrzejowie pod kierunkiem akordeonisty Pana Grzegorza Michty. Pan Grzegorz pokazuje mi jak naprawdę należy grać na akordeonie jest jednocześnie bardzo wymagającym. Muzyce poświęcam 3 -4 godziny dziennie. Zaczynam rozumieć co znaczy być dobrym muzykiem. Poznaję technikę gry na akordeonie, sposoby artykulacji, miechowania, frazowania. Pracuję nad świadomym wykonywaniem utworów, starając się zachować właściwy styl muzyczny. To Pan Michta namówił mnie aby uczyć się gry na akordeonie guzikowym. Jest on instrumentem trudniejszym ale posiada większe możliwości techniczne. Cieszę się że uczy mnie zawodowy akordeonista, jest on dla mnie muzycznym wzorem.

Moja ulubiona muzyka, autorzy i jej wykonawcy:

Muzyka poważna: J.S. Bach, A. Vivaldi, F. Chopin, R. Korsakov.

Muzyka rozrywkowa: Modern Talking, Queen, Europe

Muzyka akordeonowa: Motion Trio, R. Galliano

Muzyka klezmerska: Kroke

Wykonania skrzypcowe: Nigel Kennedy !!!!!!!!