Nasze pracownie

PRACOWNIA FIZYCZNO-CHEMICZNA - sala 27

opiekunowie - Magdalena Prusicka i Sabina Chechelska

Pracownia fizyczno-chemiczna znajduje się w sali 27 na I piętrze prawego skrzydła szkoły. Odbywają się w niej przede wszystkim tradycyjne zajęcia laboratoryjne z fizyki i chemii oraz warsztaty koła fizycznego i chemicznego. Dodatkowo w sali prowadzone są zajęcia współfinansowane z projektów unijnych dla Klubu Pasjonatów Fizyki oraz warsztaty fizyczne w ramach współpracy ZSP nr 1 w Jędrzejowie z Akademią Górniczo – Hutniczą w Krakowie.

Sala wyposażona jest w specjalne stoły laboratoryjne - umożliwiające bezpieczne wykonywanie doświadczeń oraz dygestorium (wyciąg) do prezentacji eksperymentów, w trakcie których mogą powstawać niebezpieczne substancje. Pracownia posiada również zaplecze, w którym odpowiednio zabezpieczone, przechowywane są odczynniki chemiczne, szkło i sprzęt laboratoryjny zarówno fizyczny jak i chemiczny.

Na atrakcyjność lekcji chemii czy fizyki wpływają również telewizor z odtwarzaczem video oraz Blu – Ray, bogata kolekcja filmów dydaktycznych, rzutnik do foliogramów i ich szeroki wybór (niektóre z nich przygotowane przez samych uczniów) oraz fazo i stereogramy. Najczęściej wykorzystywany podczas lekcji jest projektor multimedialny, który pozwala przybliżyć świat doświadczeń fizycznych i chemicznych.

Posiadamy również modele kulkowe, z których można tworzyć wzory związków nieorganicznych i organicznych, plansze dydaktyczne oraz dobrze wyposażoną biblioteczkę młodego chemika (encyklopedie chemiczne, tablice, zbiory zadań, arkusze maturalne oraz czasopisma popularnonaukowe).

Bogactwo urządzeń doświadczalnych oraz dostęp do literatury sprawiają, że lekcje stają się ciekawsze i atrakcyjniejsze, a pozornie trudna tematyka fizyki jak i chemii potrafi zainteresować niejednego ucznia.