Innowacyjne metody nauczania fizyki

Projekt "Innowacyjne metody nauczania fizyki dla uczniów gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych w tym uczniów szczególnie uzdolnionych" ruszył w naszej szkole w październiku 2014 r. Uczestnikami projektu są uczniowie klasy politechniczno – dziennikarskiej.

W ramach projektu uczniowie mają możliwość uczestniczenia w dodatkowych zajęciach z fizyki doświadczalnej, a zajęcia w ramach podstawy programowej wzbogacone są o interaktywne narzędzia dydaktyczne tzw. Interaktywne Klasy Fizyczne. Powstałe koła zainteresowań fizyką (w ramach zajęć rozszerzających) dla uczniów szczególnie uzdolnionych, będą realizowane tak aby mogli oni, wyjść poza ramowy program nauczania i pogłębiać wiedzę na poziomie rozszerzonym z zakresu fizyki.

Projekt przewiduje również korzystanie z Portalu Nauk Fizycznych, który oferuje uczniom gry interaktywne z zakresu fizyki. Materiały zamieszczone na portalu są istotnym elementem bazy wiedzy dla uczniów, zawierają, oprócz gier, m.in. praktyczne ćwiczenia, analiza przypadków, case study, praktyczne ćwiczenia i analizy. Dostęp do portalu będą mieli nauczyciele i uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych - również po zakończeniu projektu.

W ramach projektu pod koniec roku szkolnego przeprowadzone zostaną konkursy wiedzy z fizyki. Uczestniczyć w nich będzie 80 najwyżej sklasyfikowanych w uczniów. 12 uczniów z najlepszym wynikiem konkursu otrzyma nagrody w postaci 3 dniowej wycieczki edukacyjnej, pozostali certyfikaty uczestnictwa w konkursie.

Magdalena Prusicka