Szkolne Koło Informatyczne
Film & Fotografia

Strona głównaWydarzeniaProgram kołaNasze prace

PLAN PRACY SZKOLNEGO KOŁA INFORMATYCZNEGO - "Film & Fotografia"

w Zespole Szkół nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Jędrzejowie

ZAŁOŻENIA PROGRAMU

Program został opracowany jako rozszerzenie wiadomości i umiejętności z zakresu fotografowania, filmowania, cyfrowej obróbki obrazu. Spotkania z młodzieżą w ramach koła są okazją do nabycia umiejętności posługiwania się aparatem cyfrowym (profesjonalnym a także tym, który zawsze mamy przy sobie) oraz rozwijania zainteresowań. To koło dla hobbystów, fotografów i filmowców. Podczas spotkań młodzi ludzie zapoznają się z cyfrowymi technikami fotograficznymi, komputerową obróbką zdjęć oraz montażem filmów. Począwszy od spraw czysto technicznych kończąc na podstawach montażu i obróbki tego co zarejestrują, czy uchwycą w obiektywie.Treści zawarte w programie pozwolą na zdobywanie przez uczniów nowych umiejętności i doświadczeń oraz dzielenia się własnymi spostrzeżeniami i umiejętnościami.Uczestnicy będą mogli zaspokajać swoje zainteresowania osobiste jednocześnie atrakcyjnie spędzać czas.

Zakłada się, że uczestniczący w zajęciach uczniowie będą aktywnie włączać się do redagowania i publikowania opracowanych materiałów w postaci fotografii i materiałów filmowych na szkolnej stronie internetowej co umożliwi pokazanie efektów swojej pracy.

CELE EDUKACYJNE

- Rozwijanie uzdolnień i zainteresowań uczniów, otwartości na nowe technologie oraz wdrażanie do samokształcenia w tym zakresie.

- Rozwijanie zainteresowań sztuką fotograficzną

- Nabycie wiadomości z zakresu teorii fotografii i filmowania.

- Nabycie umiejętności posługiwania się sprzętem fotograficznym oraz kamerą.

- Poznanie prostych programów komputerowych służących do obróbki zdjęć i montażu filmów.

- Nabycie umiejętności prowadzenia dokumentacji fotograficznej, umożliwienie uczniom zaprezentowania swoich prac.

- Poznanie różnych technik filmowania

- Wspomaganie rozwoju indywidualnych talentów uczniów.

- Kształcenie umiejętności wykorzystywania zasobów Internetu zgodnie z obowiązującymi normami prawnymi i społecznymi.

- Rozwijanie samodzielności i obowiązkowości.

- Kształcenie umiejętności pracy w grupie.

- Wzmacnianie poczucia własnej wartości i poczucia wartości wynikającego z przynależności do zespołu.

- Kształtowanie odpowiedzialności za wizerunek i promocję szkoły w środowisku.

ZAGADNIENIA I TREŚCI REALIZOWANE NA ZAJĘCIACH

Lp. Tematyka zajęć
1 Jak działa aparat - zapisywanie obrazu
2 Elementy fotografii – oświetlenie, głębia ostrości, czas naświetlenia, ustawienia ostrości.
3 Sztuka dobrej fotografii – kompozycja, kolor.
4 Techniki sprzętowe – użycie filtrów, wybór obiektywów, wykorzystanie lampy.
5 Zbliżenia i makrofotografia – jako technika wykonywania zdjęć.
6 Jak fotografować ludzi lub grupy ludzi, mowa ciała.
7 Profesjonalne wskazówki ułatwiające robienie lepszych zdjęć.
8 Zapoznanie uczniów z podstawowymi programami do obróbki zdjęć.
9 Martwa natura.
10 Fotografia czarno-biała.
11 Fotografia artystyczna – czy fotografia jest formą sztuki?
12 Fotografia dokumentalna / reportaż fotograficzny.
13 Fotografia nocą.
14 Ruch – fotografia sportowa.
15 Technika fotografowania – architektury.
16 Świat przyrody - fotografowanie przyrody.
17 Fotografia z podróży.
18 Jak wybrać temat zdjęcia – fotografia w plenerze.
19 Przechowywanie i eksponowanie zdjęć - przygotowanie wystawy prac fotograficznych.
20 Kamera – a może wystarczy aparat?
21 Omówienie sprzętu - stabilizatory, krany, slidery, rejestratory.
22 Techniki filmowania.
23 Montaż filmu - import, eksport, cięcie, poprawa balansu bieli...