Szkolne Koło PCK

Strona główna Wydarzenia i aktualnościZałożenia do pracy

• "AkcjaDonacja"

Nasza szkoła po raz pierwszy przystąpiła do ogólnopolskiego programu PCK oraz marki Always "AkcjaDonacja" mającego na celu zmniejszenie skutków problemu ubóstwa menstruacyjnego w Polsce. W ramach tego programu otrzymaliśmy podpaski dla uczennic naszej szkoły. Podpaski rozdzielono w czerwcu, po powrocie do nauki stacjonarnej, a część z nich trafiła również do gabinetu pielęgniarki szkolnej.

• Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia

5 grudnia w Domu Kultury w Jędrzejowie odbyła się kolejna edycja Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia. Eliminacje szkolne, podobnie jak w ubiegłym roku, wygrała Natalia Jach z klasy 2b i reprezentowała naszą szkołę w etapie powiatowym, gdzie zajęła III miejsce.

• Promujemy Honorowe Krwiodawstwo

W lutym członkowie SK PCK wspólnie z nauczycielami biblioteki ogłosili konkurs plastyczny na plakat promujący Honorowe Krwiodawstwo. Celem konkursu było pozyskanie nowych członków SK HDK i zachęcenie młodzieży szkolnej do udziału w kolejnej edycji Turnieju „Młoda Krew Ratuje Życie” i oddania krwi. Otrzymaliśmy 5 prac, a I miejsce zdobył plakat namalowany przez uczennice klasy 2a Nikolę Sic i Natalię Piskorz. Niestety zaplanowana na marzec akcja oddawania krwi ze względu na pandemię nie odbyła się.

Zdjęcie plakatów nadesłanych na konkurs

• Obchody 100-lecia PCK

W roku 2019 obchodziliśmy uroczystość 100 – lecia PCK, która odbyła się w Starostwie Powiatowym. Jubileusz był okazją do wyróżnienia działaczy i instytucji. Wśród pięciu osób nagrodzonych Medalem 100 – lecia PCK znalazła się opiekun SK PCK działającego w ZSP nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego – pani Elżbieta Cichoń.

Zdjęcie awersu medalu 100-lecia PCK  Zdjęcie rewersu medalu 100-lecia PCK

• Przedświąteczna zbiórka żywności

W dniach 13 i 14 grudnia członkinie Szkolnego Koła PCK uczestniczyły w przedświątecznej zbiórce żywności organizowanej przez Rejonowy Zarząd PCK w Jędrzejowie. Uczennice klas II E, III H, III lh oraz I RH zbierały żywność wśród klientów sklepu Wafelek. Patrząc na dużą ilość zebranych produktów można powiedzieć, że mieszkańcy ziemi jędrzejowskiej mają wielkie serca i potrafią podzielić się z innymi, którzy znajdują się w trudnej sytuacji.

W ramach obchodów „Światowego Dnia AIDS” Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny, RZ PCK oraz Komenda Powiatowa Policji w Jędrzejowie byli organizatorami konkursu plastycznego „Żyję bez ryzyka” skierowanego do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych.

Celem konkursu było promowanie zachowań korzystnych dla zdrowia i postaw odpowiedzialności za życie własne i innych oraz kształtowanie prawidłowych zachowań wobec chorych na AIDS i zakażonych wirusem HIV.

Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród odbyło się 20 listopada w Jędrzejowskim Centrum Kultury podczas koncertu „Razem przeciwko AIDS”. Najwyżej oceniono prace wykonane przez uczennice naszej szkoły. I miejsce zajęła Anna Barańska z kl.3H a II miejsceSandra Maciantowicz z kl. 3Lh. Gratulujemy!

2011/2012

2010/2011

2009/2010

2008/2009

2007/2008

• Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia

Dnia 15 listopada odbył się etap powiatowy „Olimpiady Zdrowego Stylu Życia” organizowanej przez Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Jędrzejowie i Polski Czerwony Krzyż. Tematyka konkursu dotyczyła zasad zdrowego odżywiania, higieny osobistej i otoczenia, znaczenia aktywności ruchowej, ochrony środowiska, profilaktyki uzależnień, zapobiegania chorobom cywilizacyjnym, problematyki HIV i AIDS, zasad udzielania pierwszej pomocy oraz podstawowych wiadomości o PCK.

W Olimpiadzie uczestniczyli uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z powiatu jędrzejowskiego, którzy zwyciężyli w eliminacjach szkolnych. Uczestnicy mieli do rozwiązania test składający się z 60 pytań. Naszą szkołę reprezentowała Katarzyna Woźniak z klasy IIIs, która zdobywając 52 punkty zajęła II miejsce w powiecie.

Elżbieta Cichoń

2006/2007

• Olimpiada zdrowego stylu życia

Dnia 31 maja odbył się w Kielcach wojewódzki etap „Olimpiady zdrowego stylu życia” organizowanej przez Polski Czerwony Krzyż. Tematyka konkursu dotyczyła zasad zdrowego odżywiania, higieny osobistej i otoczenia, znaczenia aktywności ruchowej, ochrony środowiska, profilaktyki uzależnień, zapobiegania chorobom cywilizacyjnym, problematyki HIV i AIDS, zasad udzielania pierwszej pomocy oraz podstawowych wiadomości o PCK.

W Olimpiadzie uczestniczyli uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z województwa świętokrzyskiego, którzy zwyciężyli w eliminacjach powiatowych rozegranych w kwietniu. Warunkiem udziału w konkursie było ponadto przygotowanie i przeprowadzenie przez zawodnika dowolnej akcji promującej zdrowie oraz przygotowanie referatu na temat „Miejsce nauki i pracy wolne od dymu tytoniowego”. Powiat jędrzejowski w kategorii szkół ponadgimnazjalnych reprezentowała uczennica naszej szkoły - Katarzyna Woźniak. Uczestnicy mieli do rozwiązania test składający się z 50 pytań. Kasia uzyskała 37 punktów co pozwoliło jej zająć V-VI miejsce w generalnej klasyfikacji.

Elżbieta Cichoń