Europejski Dzień Języków w Konarskim
26-09-2018

Europejski Dzień Języków, który świętowany jest co roku 26 września, już na stałe zagościł w kalendarzu imprez szkolnych “Konarskiego.”

W tym roku nasi uczniowie mieli zaszczyt gościć grupę wolontariuszy z fundacji “Camposfera.” Młodzi ludzie z Hiszpanii, Włoch i Turcji spotkali się z licznie zgromadzeną społecznością szkolną prezentując miejsca z których pochodzą i ciekawie opowiadając o swoich językach. Młodzież miała okazję poznać m.in. ciekawostki na temat alfabetu hiszpańskiego, sposoby wymowy niektórych wyrazów, oraz usłyszeć o odmianach języka tureckiego i regionach w których jest używany. Bardzo ciekawie o swoim języku ojczystym mówił Lorenzo, wolontariusz z Włoch, ucząc młodzież podstawowych zwrotów w tym języku.

Spotkanie przygotowane zostało przez Szkolne Koło Języka Angielskiego “English Club”. Jego członkowie uświetnili uroczystość przygotowując i inscenizując skecz kabaretu Łowcy.B ”Lekcja języka angielskiego.” Na zakończenie spotkania reprezentanci klas, a także drużyna gości wzięli udział w quizie językowo-kulturowym. Zawodnicy, przy wsparciu publiczności, odpowiadali na pytania, starając się m.in. odgadnąć język w jakim zapisany jest prezentowany tekst, czy też wyrazy naśladujące odgłosy zwierząt w różnych językach.

W drugiej część obchodów Europejskiego Dnia Języków 30-osobowa grupa uczniów uczestniczyła w warsztatach języka angielskiego prowadzonych przez wolontariuszy. Viviana, Ramon, Lorenzo i Talar przygotowali angażujące gry i zabawy, których tematem przewodnim była tolerancja. Podsumowaniem zajęć była dyskusja na temat różnych postaw tolerancyjnych wobec mniejszości i osób wykluczonych.

Obchody Europejskiego Dnia Języków stanowiły doskonałą okazję do ukazania różnorodności kulturowej i językowej Europy. Poprzez aktywne uczestnictwo w zajęciach młodzież miała możliwość przełamania bariery językowej i podnieść swoje sprawności komunikacyjne.

Szkolne obchody Europejskiego Dnia Języków w Konarskim przygotowało Szkolne Koło Języka Angielskiego “English Club”.

• Tomasz Chruściel