Konkursy i Olimpiady

„Świat kawy” – konkurs baristyczny. „Hotelarze przyszłości” – nowy projekt dla hotelarzy
09-10-2018

„Świat kawy” to konkurs skierowany dla uczestników projektu „Świętokrzyscy hotelarze dla rynku pracy” prowadzonego przez Regionalną Organizację Turystyczną Województwa Świętokrzyskiego. W zmaganiach wzięli udział przedstawiciele siedmiu szkół biorących udział w projekcie.

Reprezentanci poszczególnych szkół zostali wyłonieni w ramach wewnątrzszkolnych eliminacji. „Konarskiego” reprezentowała Paulina Kowalska uczennica klasy czwartej technikum hotelarskiego, która zajmowała czołowe miejsca w konkursach o tematyce hotelarskiej. Tym razem niestety nie zajęła miejsca na podium, lecz mimo to udział w konkursie może zaliczyć do udanych. Zadania konkursowe podzielone były na dwie konkurencje. Pierwsza polegała na zaparzeniu kawy wykorzystując ekspres ciśnieniowy lub jedno z alternatywnych urządzeń min. kafetierkę włoską, dripper, tygielek czy zaparzacz wietnamski PHIN. Paulina zdecydowała się na wykorzystanie ostatniego urządzenia, które daje możliwość zaparzenia aromatycznej kawy doskonale gaszącej pragnienie. Drugi etap zmagań to tzw. Cup tasting. Uczniowie otrzymali trzy kubeczki z próbkami kawy, z których dwa zawierały tę samą kawę natomiast w trzecim był inny gatunek kawy. Zadanie polegało na odróżnieniu, który kubeczek zawiera inny napar.

W trakcie obrad jury zaproszeni goście, również mogli wziąć udział w konkursie rozpoznawania smaku kaw. Pani Dyrektor Małgorzata Wojtasik znalazła się w nielicznym gronie osób, które poprawnie poradziły sobie z zadaniem.

Podczas spotkania odbyło się również uroczyste podpisanie umowy na nowy projekt szkoleniowy realizowany przez ROTWŚ pt. „Hotelarze przyszłości”, którego jednym z beneficjentów będzie ZSP nr 1 im. ks. St. Konarskiego w Jędrzejowie. Pani Dyrektor Małgorzata Wojtasik reprezentowała „Konarskiego” podczas podpisywania dokumentów. W ramach tego projektu zostanie stworzona pracownia hotelarska – jednostka mieszkalna oraz odbędą się kursy zawodowe z branży hotelarskiej min. barmański, kelnerski, obsługi gościa w recepcji czy obsługi programu hotelarskiego. Ponadto uczniowie będą uczestniczyć w zajęciach z kompetencji kluczowych min. matematyki, języka angielskiego, ITC oraz korzystać ze wsparcia doradcy zawodowego. Dla uczniów, którzy wezmą udział w projekcie przewidziane są miesięczne płatne staże w obiektach hotelarskich.

• Marcin Białek