„Jak budować by nie zrujnować?”
25-10-2018

„Jak budować by nie zrujnować?” to temat warsztatów, które 25 października 2018 roku przeprowadziła dla uczniów klasy 3a Pani Magdalena Słoma – pracownik Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu.

Zajęcia skupiały się na właściwościach, charakterystyce i zastosowaniu różnych ciał stałych w nauce, przemyśle czy gospodarstwie domowym. Każda substancja podlega pewnym zjawiskom i procesom, które generują jej położenie w kategorii użyteczności w życiu codziennym każdego z nas.

Warsztaty miały na celu uświadomić, że w prostych doświadczeniach, czynnościach i obserwacjach, kryje się ogromna wiedza, którą możemy wykorzystać m.in. w udoskonaleniu konstrukcji nowego domu, mostu czy pojazdu, by te stały się ekonomiczne w utrzymaniu i eksploatacji, a tym samym bardziej pasywne i ekologiczne.

Na warsztatach uczniowie badali m.in. przewodnictwo elektryczne, przewodnictwo cieplne, oddziaływanie magnetyczne oraz amortyzację.

• Marek Pułka