Bal "techników" w Starych Kotlicach
11-01-2014

"Zacne Collegium - Technikum nr 1 w Jędrzejowie - tradycji staropolskiej zadość czyniąc, na 100 dni przed maturą - 11 stycznia Anno Domini 2014 we Dworze Stare Kotlice Bal Studniówkowy urządziło, na który wielu znamienitych gości przybyło i wspólnie z żakami do piania kura hucznie się bawiło!"

Tak w skrócie mogłaby brzmieć relacja z wydarzenia, na które młodzież klas technikalnych "Konarskiego" czekała ponad trzy lata. Magiczne słowo "Studniówka" nabrało tego wieczoru realnego kształtu, a wszystkie przygotowania do tego jedynego w swoim rodzaju balu miały o godzinie 19.00 osiągnąć swój cel. Oto pan dyrektor Władysław Równicki zapalił symboliczny kaganek oświaty a mistrzowie ceremonii - prowadzący bal Sylwia Jaskólska i Bartosz Gil powitali wszystkich rozpoczynając tym samym jego część oficjalną. Dalej miały miejsce okolicznościowe przemówienia wygłoszone przez dyrektora szkoły Władysława Równickiego, członka Zarządu Powiatu Jędrzejowskiego Mariana Wnuka i przewodniczącą komitetu studniówkowego - panią Izabelę Fendrych.

Wszyscy życzyli przyszłym technikom udanej zabawy i powodzenia podczas czekających ich wkrótce egzaminów. Niezwykle miłym akcentem było wręczenie przez uczniów symbolicznych "słodkich" wiązanek wszystkim zaproszonym gościom, nauczycielom i wychowawcom klas, z podziękowaniami za trud włożony w "uszlachetnianie serc i dusz" i przygotowanie młodzieży do dorosłego życia. Słowa wdzięczności popłynęły także w stronę rodziców a wiązankę w ich imieniu odebrała pani Izabela Fendrych.

Swoją osobą zaszczycił tegoroczny bal także poseł na Sejm RP pan Mirosław Pawlak. Przemawiając do młodzieży życzył im udanej zabawy i wytrwałości zarówno w tańcu jak i w przygotowaniu się do trudnych egzaminów.

Ostatnim, ale jakże widowiskowym punktem tej części studniówkowego balu techników był tradycyjny polonez. W pierwszej turze - klasy 4E i 4I poprowadził pana dyrektor Władysław Równicki z uczennicą Iloną Marcykiewicz a kroku dotrzymywali im w drugiej parze wychowawcy: pani Paulina Haja i pan Artur Śliz. W drugiej turze - pani dyrektor Ewa Kosińska i wychowawca klasy hotelarskiej pan Wojciech Cichoń poprowadzili klasy 4H i 4L. Drugą parę stanowili: pan Grzegorz Ryński - wychowawca klasy 4L i pani Elżbieta Cichoń. Gromkie brawa gości obserwujących tancerzy były nagrodą za wysiłek włożony w przygotowanie poloneza i sygnałem do rozpoczęcia studniówkowych szaleństw.

Stałym i ekscytującym wszystkich elementem współczesnych studniówek stały się wybory Miss i Mistera balu. Około godziny 21.00 komisje konkursowe dokonały wyboru 8 kandydatek na Miss i 8 kandydatów na Mistera. Wszyscy uczestnicy studniówki mogli przez 2 godziny głosować na swoich faworytów obserwując ich w tańcu i słuchając ich wypowiedzi podczas krótkiej prezentacji. Emocje sięgnęły zenitu, gdy około godziny 23.00 miało nastąpić ogłoszenie wyników głosowania.

Wcześniej jednak miało miejsce jeszcze jedno ważne wydarzenie. Na środek sali balowej Dworu Stare Kotlice zaproszono pana dyrektora, panią dyrektor i wszystkich wychowawców klas, a ich przedstawiciele odczytali i wręczyli im przygotowane przez siebie podziękowania i statuetki. Nie brakło słów wdzięczności za codzienny wysiłek i wsparcie w chwilach trudnych oraz za wskazywanie zawsze tylko dobrego i właściwego kierunku. Piękne kosze pełne słodyczy i lampka szampana stanowiły uzupełnienie życzeń i podziękowań a wspólny taniec jego uczestnicy na pewno długo zapamiętają.

I wreszcie nadszedł długo oczekiwany moment ogłoszenia wyników wyborów na najpiękniejszą parę balu czyli Miss i Mistera Studniówki. W wyniku głosowania koronę Miss, którą wręczył pan dyrektor Władysław Równicki otrzymała Patrycja Kozieł (4L), tytuł I Wicemiss przypadł Darii Misiarze (4E) a II Wicemiss została Kinga Fendrych (4H). Misterem Studniówki wybrano Dawida Fatygę (4L), I Wicemisterem Konrada Chatysa (4I) a tytuł II Wicemistera przypadł Tomaszowi Grzegorczykowi (4H). Dekoracji panów dokonała pani dyrektor Ewa Kosińska. Sesja zdjęciowa i wspólny taniec zwycięzców wyborów zakończyły tę część studniówkowego balu.

Zabawa trwała dalej w najlepsze a do tańca przygrywał zespół Menuet Band, trafiając uniwersalnością repertuaru i kunsztem wykonawczym w gusta zarówno młodych jak i tych nieco starszych uczestników balu. Przez chwilę dominacja zespołu została zagrożona, bo oto na parkiet wyszła grupa a właściwie Boys Band złożony z uczniów klasy 4L, który przedstawił entuzjastycznie przyjęty, zwłaszcza przez żeńską część widowni, kabaretowy hit pt. "Kocham pierogi". Po kilkuminutowych owacjach salą balową znów zawładnął Menuet Band i bawił wszystkich do ... prawie białego rana.

"Nic nie może wiecznie trwać", wszystko kiedyś musi się skończyć. Także najbardziej oczekiwany, pierwszy prawdziwy bal ...

Można by w tym miejscu napisać, że teraz została już tylko matura, ale ... przecież wszyscy to wiedzą i na pewno dobrze się do niej przygotują a wspomnienia ze Studniówki utrwalone na kliszy, filmie video czy karcie pamięci długo jeszcze będą odświeżane i zawsze będą powodem dobrego nastroju.

W imieniu wychowawców klas maturalnych pozdrawiam wszystkich uczestników Studniówki i dziękuję im za wspólną zabawę. Powodzenia na maturze!

• Artur Śliz