Tolle, lege – Weź to, czytaj – cenna lekcja w „Konarskim”
22-11-2018

Dnia 22 listopada w murach Naszej Szkoły odbyła się niezwykła i nietypowa lekcja. Z inicjatywy grupy humanistycznej klasy I a oraz Pani Anny Sioja zaproszono Dyrekcję oraz nauczycieli na wyjątkową lekcję otwartą. Lekcja „Tyle razy jestem człowiekiem, ile książek czytam” miała na celu promocję czytelnictwa wśród młodych i starszych Polaków. Jak powiedziała na lekcji Pani Anna Sioja – stan czytelnictwa w Polsce według badań jest fatalny. Jednak zgodnie z powiedzniem – „Nie taki diabeł straszny, jak go malują” – lekcja pokazała, że nie jest tak źle.

W ramach zajęć podjęto dyskusję na temat historii książki, druku i tradycji czytelnictwa. Kulminacyjnym punktem było utworzenie Półki Czytelnika „Tolle, lege”. Pani Anna Sioja przekazała książki ze swego księgozbioru i wraz z grupą humanistów z klasy Ia stworzyła miejsce „wędrującej książki”. Na półce znalazły się różnorodne pozycje budzące ciekawość uczniów i nauczycieli. Okazało się, że badania się mylą. Uczniowie świetnie orientowali się, jak posegregować książki, gdzie powinien znaleźć się Remigiusz Mróz, a gdzie Steven King. W trakcie lekcji dokonano wyboru Strażników Księgi w oparciu o stan wiedzy i elokwencji Kandydatów. Pani Dyrektor Małgorzata Wojtasik udekorowała Strażników „peleryną przejścia”, która wprowadza w świat literatury i pozwala skryć się przed światem oraz „różdżką magii”, która zachęca do poddania się magicznemu światu książki. Strażnicy w każdy ostatni piątek miesiąca będą obliczać stan liczbowy książek, bowiem korzystające osoby obowiązuje Regulamin, który nie jest skomplikowany, ale zobowiązuje do jednej prostej zasady. Każdy, kto chce wziąć książkę do domu na jej miejsce przekazuje egzemplarze swojej książki, dbając o to, by była ona w dobrym stanie i prezentowała walory estetyczne oraz merytoryczne.

Już kolejnego dnia pojawiły się „podmiany” książek, co niezmiernie cieszy organizatora akcji, panią Annę Sioja oraz Strażników Księgi. Dziękujemy Paniom Dyrektorkom: Małgorzacie Wojtasik oraz Renacie Guździk a także nauczycielom: Pani Agnieszce Malec, Agnieszce Maciąg – Wojtanowskiej i Panu Grzegorzowi Bełzowi za skorzystanie z zaproszenia i udział w lekcji. Dodajemy, iż z Półki może korzystać każdy Uczeń i Nauczyciel na zasadach Regulaminu zamieszczonego poniżej. Nauczycieli uczących w Sali numer 17 prosimy o dopilnowanie, aby uczniowie przestrzegali Regulaminu.

REGULAMIN PÓŁKI CZYTELNIKA

1. Wszyscy mają prawo do czytania książek z tej półki.
  2. Każda książka może być zabrana do domu i oswojona.
  3. Jedynym warunkiem zabrania książki jest pozostawienie na jej miejsce innej, którą Czytelnik pragnie się podzielić.
  4. PAMIĘTAJ – KSIĄŻKA ŻYJE TYLKO WTEDY, GDY JEST CZYTANA – NIE UŚMIERCAJ KSIĄŻEK – CZYTAJ I POMÓŻ CZYTAĆ INNYM.

• Anna Sioja