Wojewódzka debata „Młodzież a zdrowie prokreacyjne”
12-12-2018

W dniu 12 grudnia w Internacie Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych w Kielcach delegacja młodzieży naszej szkoły brała udział w debacie na temat zdrowia prokreacyjnego w ramach projektu Narodowego Programu Zdrowia: Działania 2 Prowadzenie edukacji zdrowotnej i działalności informacyjnej i profilaktycznej dotyczącej zdrowia prokreacyjnego.

W tym samym terminie i czasie we wszystkich województwach również odbywały się według takiego samego scenariusza debaty młodzieżowe.

Celem tych obrad było poznanie opinii uczniów biorących udział w projekcie na temat zdrowia prokreacyjnego w kontekście osobistego wpływu oraz odpowiedzialności za zdrowie i życie.

Uczestnicy spotkania zostali podzieleni na grupy i pracowali w oparciu o metodę metaplanu. Został wybrany lider grupy i sprawozdawca, którzy mieli za zadanie uszeregować wypowiedzi uczestników grupy, aby utworzyć graficzny skrót zawarty w temacie spotkania.

Uczestnicy więc zastanawiali się nad takimi pytaniami: Jak jest?, jak być powinno?, dlaczego tak nie jest? a następnie wyciągali wnioski co należy zrobić oraz jakie działania pojąć aby zmienić aktualny stan w zakresie zdrowia prokreacyjnego. Wypracowano wiele wniosków, które można realizować na różnych szczeblach edukacyjnych. Oto najważniejsze o dość szerokim spektrum realizacji: upowszechnianie w szkołach informacji dotyczących wpływu stylu życia na zdrowie prokreacyjne, tworzenie kampanii społecznych – informacyjno-edukacyjnych, zaangażowanie i współpraca instytucji zajmujących się wychowaniem do działań w zakresie zdrowia prokreacyjnego.

W debacie uczestniczyły: Wiktoria Węgrzyn kl. 3H, Wiktoria Ryczko kl. 3H, Natalia Latkowska kl. 3B, Paulina Pytlarz kl. 3B i Wiktoria Miksztal kl. 3B. Wszyscy uczestnicy otrzymali cenne nagrody od organizatorów projektu.

• Małgorzata Wielińska