Nasi Stypendyści
15-01-2014

Dnia 15 stycznia 2014 roku, po raz kolejny wręczone zostały stypendia starosty jędrzejowskiego dla szczególnie wyróżniających się uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Stypendia są wręczane od 2005 roku, pomysł takiego nagradzania uczniów pojawił się po śmierci papieża Jana Pawła II. Powiat chciał w ten sposób upamiętnić dzieło papieża, tworząc "żywy pomnik". Przypomniał o tym starosta jędrzejowski, Edmund Kaczmarek, który podkreślił też, że fundatorzy stypendiów są prawdziwie dumni z młodych ludzi, którzy je otrzymują. Stypendyści starosty jędrzejowskiego muszą należeć do uczniów wyróżniających się najwyższą średnią ocen, ale równie ważne jest ich zaangażowanie społeczne, koleżeńska postawa wobec innych, zwłaszcza słabiej radzących sobie z nauką, kolegów. Osoby nagrodzone stypendiami biorą udział w akcjach charytatywnych, działają na rzecz niepełnosprawnych, często inicjują działania na rzecz innych.

Stypendia są przyznawane raz w semestrze, a kandydatów do otrzymania stypendiów typują nauczyciele i samorząd uczniowski.

Za I semestr roku szkolnego 2013/2014 stypendium to otrzymały dwie uczennice naszej szkoły: Żaneta Trela i Marta Horbanowicz.

Żaneta Trela – wzorowa uczennica III klasy II Liceum Ogólnokształcącego w ZSP nr 1 w Jędrzejowie, średnia ocen 4,9.

Żaneta to ambitna i obowiązkowa uczennica, oprócz wysokich wyników nauczania dużo czasu poświęca na działalność społeczną i wolontariat. W minionym roku szkolnym uczestniczyła w konkursach i olimpiadach, uzyskując wysokie wyniki: Konkurs Języka Angielskiego FOX, Olimpiada Wiedzy o Unii Europejskiej, Olimpiada Wiedzy o III Rzeczypospolitej, Świętokrzyski Maturalny Maraton Matematyczny.

Uczennica pełni funkcję przewodniczącej zespołu klasowego, jest utalentowana muzycznie i oratorsko, toteż realizuje się pod tym względem w wielu uroczystościach szkolnych m.in. uroczystości X-lecia nadania imienia szkole, spektaklu profilaktycznym „Ktoś mnie ocalił", dniach otwartych dla gimnazjalistów.

Żaneta jest również wieloletnim wolontariuszem WOŚP, pracowała podczas Europejskiego Tygodnia Młodzieży oraz kilka razy w roku zbiera produkty na rzecz Federacji Polskich Banków Żywności.

Marta Horbanowicz – wzorowa uczennica IV klasy Technikum nr 1 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Jędrzejowie, średnia ocen 5,0.

Marta wykazuje szczególne zainteresowania przedmiotami ekonomicznymi: rachunkowością, ekonomią, językiem angielskim zawodowym, specjalizacją- zarządzanie firmą, z których osiąga bardzo wysokie wyniki, często jej wiedza wykracza poza program szkolny. Wiedzę i zainteresowania z dziedziny ekonomii poszerza poprzez uczestnictwo w konkursach i olimpiadach, zajmując wysokie lokaty m.in. I miejsce w etapie szkolnym Świętokrzyskiego Konkursu Wiedzy z Rachunkowości oraz VIII w etapie wojewódzkim, I miejsce w etapie szkolnym Olimpiady Przedsiębiorczości. Ponadto brała udział w V Ogólnopolskim konkursie Bankowym, Konkursie „Pomysł na biznes", Olimpiadzie Wiedzy Ekonomicznej, dzięki którym rozwinęła się w dziedzinie ekonomii.

Wielką pasją Marty oprócz ekonomii jest wędkarstwo, tam także odnosi sukcesy: II miejsce w zwodach wędkarskich do lat 18-PZW LIN Jędrzejów- okręg kielecki, II miejsce w zawodach spławikowych koła LIN w Jędrzejowie z okazji XXX-lecia NSZZ Solidarność oraz V miejsce w zawodach towarzyskich z okazji 60-lecia Koła LIN Jędrzejów. Reprezentuje szkołę w rozgrywkach piłki siatkowej, gdzie drużynowo uczniowie zajmują czołowe miejsca w powiecie. Ponadto zawsze znajduje czas na pracę charytatywną, należy do szkolnego koła „Caritas".

• Ewelina Banasiewicz-Szczygieł