Lekcja polskiego i historii w plenerze
18-12-2018

W dniu 18 grudnia 2018 roku pod opieką pani Izabeli Fatygi-Lato oraz pani Katarzyny Krotli-Gnatowskiej, uczniowie klas 1b i 1E wybrali się do Archiopactwa Cystersów w Jędrzejowie na lekcję języka polskiego i historii. Na miejscu z szerokim uśmiechem przywitał nas ojciec Bazyli, który opowiedział historię powstania i istnienia Klasztoru. Jest to pierwszy kościół w stylu romańskim, który nie był drewniany, lecz murowany, wzniesiony w roku 1100. Już po spojrzeniu na budowlę mogliśmy dostrzec grube, masywne mury i małe okna. Po dokładnym przyjrzeniu się zobaczyliśmy w wieżach biforium, czyli podwójne okno. Tuż po wejściu do środka zauważalne jest to, że całość wybudowana jest na planie krzyża, co oznaczało bliskość do Boga. Można też dostrzec sklepienia kolebkowe i kolebkowo krzyżowe, charakterystyczne dla stylu romańskiego, o którym uczyliśmy się na lekcji języka polskiego podczas omawiania epoki średniowiecze. Ciekawostką jest, że znajdujące się w środku organy są jedynymi tylko z czterech takich organów w Polsce. Ojciec Bazyli z wielką ciekawością opowiadał nam najstarsze dzieje z historii Klasztoru. Jest to najstarszy Kościół Cystersów w Polsce.

Zbudowany został za życia świętego Bernarda z Clairvoux. Do budowy zostały użyte kamienie z ofiarowanego wraz ze wsią Skowronno (obok Pińczowa) kamieniołomu. Zgodnie z tradycją sztuki budowlanej Cystersów, kościół usytuowany jest na jeziorze. Dekoracja malarska i miejscami stiukowa, jest dopełnieniem późnobarokowego wystroju wnętrza prezbiterium. W pierwszym przęśle nad ołtarzem pokazano alegoryczne przedstawienie nieba i konwentu jędrzejowskiego. Następnie podeszliśmy do kaplicy oddzielonej kratą, w której widnieje wczesnogotycki nagrobek Pakosława z Mstyczowa, kasztelana krakowskiego. Nad grobem zamieszczony jest duży, malowany na desce, obraz z XVIII wieku. Płyta nagrobkowa wykonana jest z piaskowca z rytym wizerunkiem rycerskim zmarłego. Poznaliśmy życiorys Błogosławionego Wincentego Kadłubka, który zasłynął jako ojciec pokory, polski kronikarz i szczególny czciciel Najświętszego Sakramentu. To on właśnie wprowadził do tradycji polskiego Kościoła zwyczaj palenia wiecznych lamp przed tabernakulum.

W 1217 roku Wincenty Kadłubek liczący około 68 lat, zrezygnował z biskupstwa krakowskiego i rozpoczął życie zakonne w ustronnym Klasztorze. Drogę z Krakowa do Jędrzejowa Kadłubek przeszedł pieszo, jako pobożny pielgrzym. Mnisi jędrzejowscy, głęboko poruszeni, wyszyli mu na przeciw. Końcowym etapem naszej wycieczki było zajście do podziemi Klasztoru, gdzie w tamtejszych czasach dzięki ujemnej temperaturze oraz wilgotności, przechowywano żywność. Zasiedliśmy przy stole i słuchaliśmy dalszej historii.

Przy klasztorach budowano szkoły oraz skryptoria. Od samego początku swego pobytu Cystersi podjęli bardzo prężną działalność. Przejawiała się ona przede wszystkim w dziedzinie uprawy roli, gdzie stworzyli pierwszą trójpolówkę, w ziołolecznictwie- jedna z pierwszych aptek w tym terenie powstała właśnie w tym opactwie. Wszyscy zaciekawieni dziejami Cystersów zadawaliśmy szereg pytań, na które ojciec Bazyli w interesujący sposób odpowiadał. Przed pójściem do piwnic przechodziliśmy obok wieży, która stoi tam od początku aż do dziś w oryginalnym stanie, a naokoło niej jest "cmentarz", gdzie zostali pochowani mnisi. Nie bez powodu pochowano ich w przejściu. Stało się tak, aby wydeptywać ich grzechy.

Po wyjściu z Klasztoru wszyscy udaliśmy się przed kościół, aby zrobić sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie. Przed pójściem do szkoły nasz kolega z klasy 1b Łukasz Marek, poszedł z ojcem do klasztornego sklepiku, aby wybrać sobie jakąś nagrodę za największą aktywność. Następnie udaliśmy się pod pomnik Jana Pawła II, gdzie symbolicznie zapaliliśmy znicz oraz otrzymaliśmy pamiątkowe wizerunki Klasztoru i Papieża Polaka. Wycieczka do Opactwa Cystersów bardzo spodobała się uczniom, na pewno pogłębiła zakres naszych wiadomości zdobytych na lekcjach języka polskiego oraz historii. Uważamy, że takie wyjścia są potrzebne, gdyż pozwalają lepiej poszerzyć wiedzę teoretyczną.

• Oliwia Kałka, Patrycja Widurska