Pasjonująca „Noc Biologów”
11-01-2019

W piątkowy wieczór przed feriami zimowymi 11 stycznia 2019 r. odbyła się w Instytucie Biologii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach kolejna edycja „Nocy Biologów”. Tradycyjnie już wzięli w niej udział uczniowie naszej szkoły z klas o profilu biologiczno – medycznym a więc 1b, 2b oraz 3b.

Już od godziny 17.00 uczniowie pod opieką naukowców mogli wykonywać doświadczenia czy przeprowadzać obserwacje mikroskopowe w nowocześnie wyposażonych pracowniach biologicznych. Mogli również uczestniczyć w wykładach, pokazach i prezentacjach. Tematyka była różnorodna. Można było dowiedzieć się jak promieniowanie zmienia DNA oraz czy można pokonać stres i jak tego dokonać (dla maturzystów były to bardzo cenne informacje).

Oprócz wykładowców z UJK byli zaproszeni eksperci z Polskiej Akademii Nauk oraz przedstawiciele Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Uczniowie mieli możliwość zbadania swojej grupy krwi oraz czynnika Rh.

Bardzo ciekawy był wykład pt. „Szczepić czy nie szczepić ?”, ilustrujący mechanizm działania szczepionek oraz konieczność ich stosowania.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa roślin dostarczających eliksirów młodości i zapobiegających chorobom. Oferowano degustację naparów z różnych ziół, których skład należało odgadnąć.

W wykładach były również poruszane problemy współczesnej biologii i medycyny takie jak: „Nanotechnologia i bakteriofagi w walce przeciwko bakteriom” czy „in vitro”.

Jedną z największych atrakcji była dysekcja serca wieprzowego oraz sekcja ryby. Wiele radości dała zwiedzającym zagroda z owieczkami, które można było karmić. „Oceanika” prezentowała akwaria z organizmami wodnymi i to zarówno wód słodkich jak i słonych – były okazałe sumy, koralowce, krewetki.

Mam nadzieję, że ta wyjątkowa „Noc” przyczyni się do dalszego rozwoju zainteresowań naukami przyrodniczymi.

• Bożena Smorąg