Konkursy i Olimpiady

Konarski najlepszy - "Razem dla lepszego Internetu"
04-02-2019

W dniu 4 lutego 2019 r. Samorządowy Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach oraz Wyższa Szkoła Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach zorganizowali i przeprowadzili VIII Świętokrzyski Dzień Bezpiecznego Internetu.

Bieżąca edycja odbyła się pod hasłem „DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU. DZIAŁAJMY RAZEM!”, a tematem przewodnim był hejt i mowa nienawiści oraz fake newsy. W wydarzeniu wzięła udział również młodzież z Technikum numer 1 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych numer 1 imienia księdza Stanisława Konarskiego w Jędrzejowie. W ramach przedsięwzięcia odbył się konkurs, którego głównym celem było promowanie wśród dzieci i młodzieży idei szacunku dla każdego użytkownika globalnej sieci, zasad bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z Internetu, rozwijanie umiejętności posługiwania się różnymi formami przekazu oraz technologiami informacyjno-komunikacyjnymi oraz zajęcia warsztatowe, prezentacje i wykłady dla młodzieży i nauczycieli.

Wybrana grupa uczniów wraz z opiekunem Markiem Pułką odwiedzili kielecką uczelnię i skorzystali z przygotowanych dla nich zajęć.

Tematami zajęć przygotowanymi dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych były: „Młodzi online. Zachowania młodzieży w sieci, zjawisko hejtu”, „Zagrożenia w Sieci – jak się bronić?”, „News versus fake news” , „Chrześcijanin a hejt i mowa nienawiści w Internecie”, „Nie dajmy się zwariować czyli fake news w Internecie”, a warsztaty prowadzili pracownicy naukowi Wyższej Szkoły Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych, policjanci oraz metodycy.

Najbardziej emocjonującym punktem programu tegorocznego Dnia Bezpiecznego Internetu, było podsumowanie konkursu na temat bezpieczeństwa w sieci. Tym razem odbył się pod hasłem „RAZEM DLA LEPSZEGO INTERNETU”. W konkursie wzięły udział 42 szkoły z całego województwa. Do etapu wojewódzkiego szkolne komisje konkursowe zakwalifikowały 72 prace, w trzech kategoriach wiekowych, z których Jury Konkursu nagrodziło lub wyróżniło 38. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 imienia księdza Stanisława Konarskiego w Jędrzejowie reprezentowali Wojciech Ślusarczyk, Bartłomiej Kieliś oraz Bartłomiej Wąchała uczniowie klasy 2 i 3, którzy kształcącą się w zawodzie technik informatyk. Wojciech Ślusarczyk i Bartłomiej Kieliś za film pt. ”HEJTER” otrzymali I miejsce. Film ten zaprezentowany został jako jedna z trzech najciekawszych prac. Uczniowie otrzymali podziękowania, wartościowe nagrody rzeczowe oraz voucher uprawniający do bezpłatnego zdania egzaminu ECDL Edycja Obrazów.

Myślę, że sukces naszych uczniów zachęci innych do wzięcia udziału w kolejnej edycji Świętokrzyskiego Dnia Bezpiecznego Internetu. Gratulujemy!

• Marek Pułka