Wizyta w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach
27-02-2019

Dnia 27.02.2019r. uczennice naszej szkoły razem z opiekunami: panią Marzeną Magierą Albin oraz Aldoną Nawrot uczestniczyły w edukacyjnym wyjeździe do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach.

Tematem przewodnim spotkania była kobieca profilaktyka nowotworowa.

Spotkanie podzielone było na części. Rozpoczął je dr Leszek Smorąg, ginekolog z wieloletnim doświadczeniem. W swojej prezentacji skupił się przede wszystkim na wirusie HPV, oraz nowotworach, które dotykają kobiet. Główny nacisk kładł na profilaktykę zdrowotną.

Drugą część spotkania poprowadziła pani mgr Jadwiga Zapała, specjalista ds. Promocji Zdrowia w Zakładzie Profilaktyki Onkologicznej w Kielcach. Swoją część spotkania przeznaczyła przede wszystkim na profilaktykę nowotworów piersi, podkreśliła bardzo ważną rolę samobadania piersi.

Trzecia część spotkania odbyła się w gabinecie ginekologicznym i zakładzie mammografii piersi. Uczennice zobaczyły jak wygląda mammograf, dowiedziały się również jak wykonywane jest to badanie i w jakim celu.

Zapoznały się także z gabinetem ginekologicznym. Pani położna opowiedziała jak przebiega pierwsza wizyta u ginekologa. Zwróciła uwagę na ważne informacje, o które pyta lekarz w czasie wywiadu. Opowiedziała o sprzętach, które znajdują się w gabinecie i do czego służą.

Spotkanie było bardzo interesujące, młodzież otrzymała solidną dawkę wiedzy na temat chorób nowotworowych i profilaktyki zdrowia, która jest bardzo ważna zarówno w życiu kobiet jak i mężczyzn.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali edukacyjne kalendarzyki pt. „Zdrowa Kobieta, Zdrowy Mężczyzna.”

Wyjazd edukacyjny odbył się w ramach projektu profilaktyki zdrowia onkologicznego i dbałości o zdrowie przyszłych pokoleń.

Warto nadmienić, że w wyjeździe tym wspólnie uczestniczyła młodzież naszej szkoły i ZSP nr 2 im. Grota Roweckiego w Jędrzejowie. Wszystkim nauczycielom i uczniom uczestniczącym w wycieczce dziękujemy za współpracę i owocnie spędzony czas.

• Marzena Magiera-Albin