"Lotnicy" z Konarskiego
26-02-2019

26 lutego 2019 roku grupa 49 uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Jędrzejowie uczestniczyła w dniach otwartych Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie. Młodzież w ramach programu tzw. „Drzwi Otwartych LAW” miała możliwość poznania i zaobserwowania prowadzonych zajęć edukacyjnych przyszłych pilotów i nawigatorów. Swoją wędrówkę po Akademii uczniowie rozpoczęli od lotniska, na którym udało im się zaobserwować start samolotów szkoleniowych. W hangarze ACSL studenci drugiego i trzeciego roku Akademii przedstawili szczegółowo specyfikę lotów szkoleniowych oraz pokazali i omówili dane techniczne wszystkich statków powietrznych, na których przyszli piloci odbywają zajęcia praktyczne.

Z lotniska uczniowie udali się do budynku głównego uczelni, gdzie mogli obserwować szkolenie studenta na symulatorze katapultowania oraz samodzielnie odbyć skok ze spadochronem na symulatorze spadochronowym.

Następnym punktem programu był ciekawy wykład, a w zasadzie osobista historia pilota Witolda SOKOŁA pt.: „Jak latałem na MiG 29”.

Kolejne kroki uczniowie skierowali do Ośrodka Szkolenia Fizycznego i KPdl, gdzie mogli poznać i zaobserwować wszystkie rodzaje zajęć gimnastycznych w trakcie wykonywania ćwiczeń jednego ze studentów. Doświadczony trener szczegółowo opisał młodzieży zasady działania lotniczo – gimnastycznych przyrządów specjalistycznych oraz wykorzystanie nabytych umiejętności podczas treningów w przyszłej pracy pilota.

Następnym celem młodzieży był Ośrodek Szkolenia Personelu Służb Ruchu Lotniczego, gdzie zobaczyli przyrządy, na których szkolą się nawigatorzy oraz kontrolerzy ruchu lotniczego.

Niektórzy uczniowie w trakcie całego programu wycieczki mogli również zaobserwować szkolenia studentów na symulatorach lotów takich jak: CESSNA, „PUSZCZYK” czy „ISKRA” w Akademickim Centrum Szkolenia Lotniczego.

Ogrom atrakcji przygotowanych przez kadrę akademicką oraz studentów uczelni nie był możliwy do zwiedzenia w całości przez młodzież w tak krótkim czasie, dlatego też niektórzy uczestnicy wycieczki postanowili wrócić tu za rok.

• Magdalena Prusicka