Wycieczka na XI Dni Druku 3D
28-03-2019

28 marca 2019 r. uczniowie naszej szkoły z klas 1i oraz 3i wraz z opiekunami uczestniczyli w 11 edycji Dni Druku 3D odbywających się na terenie Targów Kielce. Dni Druku to najstarsza impreza targowa, poświęcona technologii druku przestrzennego (druku 3D), która urosło do rangi jednej z największych tej branży w Europie Środkowej. Wyjazd na tą uroczystość stał się jednym z elementów „Wiosny Zawodowców” organizowanej w naszej szkole.

Po rejestracji i otrzymaniu identyfikatorów, uczniowie udali się na halę, gdzie swoje produkty prezentowało około 70 producentów z całej Polski. Byli również dystrybutorzy sprzętu zagranicznego. Większość maszyn prezentowanych podczas targów można było obejrzeć w trakcie ich pracy.

W tegorocznych targach udział brało wiele firm reprezentujących tzw. wysokobudżetową branżę druku 3D i takie technologie jak druk 3D z metalu czy sproszkowanych tworzyw sztucznych. Współczesne drukarki 3D drukują już nie tylko części plastikowe. - Coraz częściej stosowany jest druk 3D w ceramice i metalu.

Nasi uczniowie mogli podziwiać francuski samolot myśliwski zaprojektowany i zbudowany w 1938 roku - Caudron Cyclone. Na całym świecie są już tylko dwa egzemplarze tego samolotu używanego w czasie II wojny światowej przez polskich pilotów. Ten z muzeum lotnictwa w Krakowie nie był kompletny. Brakujące elementy przygotowane zostały na bazie zachowanych zdjęć, a następnie wydrukowane na drukarce 3D.

W programie tegorocznych targów były również pokazy pojazdów kosmicznych: EUROPEAN SPACE FUNDATION i Politechnika Świętokrzyska.

Dni Druku 3D to również możliwość wzięcia udziału w seminarium naukowym. Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w sesji edukacyjnej – „Dlaczego utarte schematy nie kształtują wszechstronnych umysłów?” oraz prezentacji nowo opracowanej maszyny - Vacu3d technologii termoformowania dla każdego.

Za rok z pewnością kolejne targi druku 3D w Kielcach. Już nie możemy doczekać się co na niech zobaczymy.

• Marek Pułka