Dni otwarte w Śląskim Centrum Logistyki w Gliwicach
16-05-2019

16 maja 2019 r. uczniowie klas logistycznych, biorących udział w projekcie „Kluczowe zawody – drogą do sukcesu!” wzięli udział w wycieczce przedmiotowej do Śląskiego Centrum Logistyki S.A. w Gliwicach.

Śląskie Centrum Logistyki S.A. rozpoczęło działalność w 1989 roku jako Śląski Wolny Obszar Celny. Spółka została powołana do utworzenia i organizowania wolnego obszaru celnego oraz zarządzania i administrowania portami śródlądowymi w Gliwicach i Kędzierzynie-Koźlu. W 2002 roku nazwa spółki została zmieniona na Śląskie Centrum Logistyki Spółka Akcyjna.

Głównymi akcjonariuszami ŚCL są:

• Miasto Gliwice (77,78%)
  • DB Cargo Polska S.A. (20,55%)
  • OT Logistic S.A. (1,32%)
  • Pozostali akcjonariusze (0,34%)

W skład Śląskiego Centrum Logistyki S.A. przy ul. Portowej wchodzą: magazyny o łącznej powierzchni ok. 28 tys. m2, place składowe o pojemności 70 000 t, port śródlądowy, stacja i bocznica kolejowa (ok. 11 km torów kolejowych), pomieszczenia biurowe o pow. 3 000 m2 oraz terminal kontenerowy i parking dla TIRów.

Śląskie Centrum Logistyki SA jest operatorem logistycznym oferującym kompleksowe rozwiązania w zakresie transportu, spedycji i logistyki. ŚCL SA jest miejscem łączenia się trzech rodzajów transportu: drogowego, kolejowego i wodnego śródlądowego.

Podstawowymi obszarami działalności spółki są magazynowanie towarów, usługi Agencji Celnej, transport i spedycja drogowa oraz przeładunki ładunków pomiędzy trzema rodzajami transportu. Firma zarządza zaawansowanymi projektami logistycznymi, jak i oferuje nowoczesne i nowatorskie rozwiązania elastycznie dostosowane do indywidualnych potrzeb klientów. Infrastruktura magazynowa jest wysoko specjalistyczna, skierowana dla wybranych gałęzi przemysłu np. chemicznego, stalowego i samochodowego. Firma posiada własną flotę pojazdów ciężarowych, które przewozy towarów do i z większości państw Unii Europejskiej. Uzupełnieniem oferty jest obsługa transportu intermodalnego.

6,85 ha powierzchni Śląskiego Centrum Logistyki SA stanowi wolny obszar celny, czyli wydzielona część polskiego obszaru celnego na terenie którego podmioty gospodarcze krajowe i zagraniczne mogą prowadzić działalność produkcyjną i handlową, korzystając z systemu odroczenia poboru cła i podatku. WOC umożliwia:

• Pobieranie należności celno-podatkowe dopiero w momencie dopuszczenia towaru do obrotu.
  • Nieograniczony czas składowania towaru.
  • Możliwość dzielenia dużych dostaw towarów na małe partie.
  • Brak konieczności składania zabezpieczenia należności celno-podatkowych na czas składowania.
  • Możliwość prowadzenia działalności produkcyjnej, montażowej i uszlachetniającej.
  • Możliwość współpracy z firmami zagranicznymi, niezarejestrowanymi w Polsce.

Terminal Kontenerowy wyposażony jest w dwie suwnice bramowe, każda o udźwigu 41 ton, oraz reach stackery. Zajmuje powierzchnię 5 ha, jego pojemność to 2900 TEU a roczne możliwości przeładunkowe są na poziomie 150 000 TEU. Terminal dysponuje regularnym połączeniem kolejowymi z polskimi, niemieckimi i holenderskimi portami morskim (Antwerpia, Rotterdam, Bremerhaven, Hamburg, Gdynia, Gdańsk). Towary dostarczane z tych portów transportowane są do odbiorców końcowych transportem drogowym.

Dzięki wyjazdowi „logistycy” mogli poznać środowisko przyszłej pracy, a także zapoznać się z nowościami w świecie planowania i organizacji transportu, magazynowania w łańcuchu logistycznym.

Uczniowie mogli przyjrzeć się procesom przeładunkowym, zobaczyć najnowsze maszyny ułatwiające i wspomagające pracę człowieka, a także zajrzeć do magazynów znajdujących się na terenie Centrum Logistycznego.

• Marcin Bielecki