Dzień Rosji w Konarskim
10-06-2019

Dnia 10 czerwca 2019 roku obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Rosji, który oficjalnie przypada na dzień 12 czerwca. W związku z tym uczniowie naszej szkoły uczący się języka rosyjskiego mieli możliwość wzięcia udziału w tej uroczystości. Przygotowano i przedstawiono prezentację dotyczącą Rosji (informacje geograficzne, kulturoznawcze i językoznawcze). Uroczystość uzupełniły również wystąpienia uczniów.

Uczennica klasy 2b Kinga Pakuła wyrecytowała wiersz Bułata Okudżawy „Piosenka o Arbacie”, natomiast uczeń klasy 2c Jakub Tarach przeczytał fragment powieści znanego rosyjskiego pisarza Lwa Tołstoja pt. „Wojna i pokój”. Obydwa utwory zastały przedstawione w języku rosyjskim. Podczas obchodów Dnia Rosji uczniowie mogli posłuchać muzyki rosyjskiej a także obejrzeć ekranizację powieści Fiodora Dostojewskiego „Zbrodnia i kara”.

Całość uroczystości dopełniła wystawa, prezentująca typowe elementy kultury rosyjskiej, takie jak: Matrioszki, samowar, rosyjskie naczynia ludowe. Młodzież miała również możliwość zapoznać się z różnymi czasopismami rosyjskimi. Obchody zostały przygotowane przez młodzież uczącą się języka rosyjskiego pod opieką nauczycieli języka rosyjskiego i były doskonałą okazją do przybliżenia uczniom kultury Rosji.

• Ewa Staniak-Kurkowska, Paweł Kisiel