Inauguracja roku szkolnego 2019/2020 oraz 80 rocznica wybuchu II wojny światowej
02-09-2019

Dwa miesiące wspaniałych beztroskich wakacji minęły jak jeden dzień. Pozostały po nich wspomnienia słonecznych dni, błękitu nieba, złocistych plaż, ścieżek górskich, zielonych lasów, szalonych przygód i wakacyjnego lenistwa.

I choć trudno nam było wstać do szkoły, dzisiaj rozpoczęliśmy nowy rok szkolny! Będzie on z pewnością dla wielu z nas czasem ciężkiej pracy, nowych wyzwań, ale i szkolnych przyjaźni i miłości!

Dzisiejszy dzień był dla nas szczególny. Nie tylko witaliśmy się pierwszy raz po wakacyjnej rozłące, ale obchodziliśmy 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej – jednego z najkrwawszych wydarzeń w dziejach ludzkości.

„Których nam nikt nie wynagrodzi
i których nic nam nie zastąpi,
lata wy straszne, lata wąskie
jak dłonie śmierci w dniu narodzin…”

Słowami wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego swoje przemówienie rozpoczęła Pani Małgorzata Wojtasik - Dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Jędrzejowie, która w ten wyjątkowy sposób oddało hołd młodym ludziom, którzy osiemdziesiąt lat temu mieli rozpoczynać nowy rok szkolny. Mieli w planach naukę, zabawę, miłość, mieli marzenia… Wszystko to zostało im zabrane przez wybuch wojny! Pani Dyrektor zwróciła się ze szczególnym apelem do całej społeczności szkolnej, by nigdy nie zapomnieć o tym, że osiemdziesiąt lat temu zamiast złotej polskiej jesieni i radosnych tłumów uczniów zmierzających do szkół rozpoczął się sześcioletni koszmar wojenny, a naszym obowiązkiem jest zrobić wszystko, by taka sytuacja nigdy się już nie powtórzyła.

Podczas swojego wystąpienia Pani Dyrektor powitała przybyłych gości, rodziców, nauczycieli oraz młodzież klas pierwszych, wyraziła nadzieję, że rozpoczynający się rok szkolny przyniesie uczniom klas pierwszych satysfakcję i zadowolenie z dokonanego wyboru szkoły. Pani Dyrektor życzyła rodzicom dobrej współpracy ze szkołą, która podejmie się trudnego zadania - kształtowania kolejnego mądrego pokolenia. Nauczycielom i pracownikom szkoły życzyła siły i cierpliwości, które potrzebne będą w tym trudnym dla polskiej szkoły okresie.

Wiele ciepłych słów usłyszeliśmy o nas i o naszej szkole od naszych gości: Pana Pawła Faryny - Starosty Jędrzejowskiego oraz Pani Marii Barańskiej - Wicestarosty Jędrzejowskiego. Jak zawsze mogliśmy w tej ważnym dniu liczyć również na obecność Pani Wioletty Grabalskiej - zastępcy przewodniczącego Rady Rodziców w naszej szkole.

W tym wyjątkowym dniu młodzież również naszej szkoły oddała hołd bohaterom II wojny światowej. Słowami poetów polskich: Tadeusza Różewicza, Stanisława Marczaka-Oborskiego, Leopolda Staffa i Jana Romockiego oddaliśmy atmosferę i tragedię tamtych czasów, przybliżyliśmy obecnym tamte chwile… Uświadomiliśmy tym naszym kolegom i koleżankom, że osiemdziesiąt lat temu był inny wrzesień - pełen nalotów, bombardowań, walki, śmierci, krwi i łez…

I choć wiemy o tragedii II wojny światowej z lekcji historii, często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele młodych osób walczyło i oddało życie za wolną ojczyznę – Polskę.

W symboliczny sposób oddaliśmy hołd tym, którzy stoczyli heroiczną walkę w obronie naszej ojczyzny, zapalając znicze pod tablicami upamiętniającymi mord katyński oraz działalność Batalionów Chłopskich na ziemi jędrzejowskiej. Delegacja szkolna z Panią Dyrektor Małgorzatą Wojtasik uczciła pamięć o bohaterach II wojny światowej, uczestnicząc 1 września 2019 roku w uroczystej mszy świętej w kościele pw. Świętej Trójcy w Jędrzejowie i składając wiązankę kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Ziemi Jędrzejowskiej.

Tego dnia nastąpiło rozdanie świadectw promocyjnych klasom hotelarskim 2H i 3H, które powróciły z praktyk zawodowych. Efektem sumiennej pracy kilku uczennic były wysokie średnie ocen w czasie klasyfikacji końcoworocznej.

Świadectwa z biało-czerwonym paskiem oraz nagrody książkowe otrzymały uczennice, które osiągnęły średnią ocen minimum 4,75: Kinga Wiaderek, Monika Susło, Aleksandra Turek z klasy 2H oraz Wiktoria Węgrzyn, Wiktoria Ryczko Katarzyna Marcinkowska, Daria Putowska, Sylwia Klamka z klasy 3H.

Ponadto Uchwałą Rady Pedagogicznej nr 76/2018/2019 z dnia 28 sierpnia 2019 roku, uczennicom ze średnią ocen co najmniej 5,0 został przyznany Złoty Medal Ucznia W tym roku medal ten otrzymały: Kinga Wiaderek i Monika Susło z klasy 2H oraz Wiktoria Węgrzyn, Wiktoria Ryczko i Katarzyna Marcinkowska z klasy 3H.

Ostatnia część uroczystości była skierowana do uczniów klas pierwszych naszej szkoły oraz ich nowych wychowawców. Pani Wicedyrektor Elżbieta Grad zapoznała ich z przydziałami do poszczególnych klas oraz ich opiekunami.

Oby nowy rok szkolny przyniósł wszystkim uczniom i nauczycielom pasmo sukcesów, a nauka i praca były niewyczerpanym źródłem satysfakcji i radości. Oby spełniły się marzenia pierwszoklasistów, którzy przekroczyli po raz pierwszy oficjalnie progi naszej szkoły.

Klasa 1A z wychowawczynią Magdaleną Prusicką

Klasa 1B z wychowawczynią Izabelą Fatygą - Lato

Klasa 1b z wychowawczynią Anną Równicką

Klasa 1HR z wychowawczynią Renatą Guździk

Klasa 1I z wychowawcą Marcinem Bieleckim

Klasa 1i z wychowawczynią Kariną Trzciną

Klasa 1e z wychowawczynią Anną Krempińską

Klasa 1l z wychowawcą Bartoszem Grudniem

Uroczystość przygotowali uczniowie: Jakub Solus 1be, Sebastian Góra 2L, Paulina Polak 2B, Łukasz Marek 2B, Julia Chrzanowska 2B, Roksana Skiba 3L, Natalia Curyło 3E, Daniel Skowronek 4L, Andżelika Łozińska 4L, Magdalena Klasińska 4L, Katarzyna Grzegorczyk 4L, Klaudia Trela 4L pod kierunkiem pani Agnieszki Maciąg – Wojtanowskiej i pana Grzegorza Bełz.

• Agnieszka Maciąg - Wojtanowska