Narodowe Czytanie w Konarskim ze Starostą Jędrzejowskim
09-09-2019

Już po raz kolejny Zespół Szkół nr 1im. ks. St. Konarskiego w Jędrzejowie wziął udział w akcji Narodowego Czytania pod patronatem Pary Prezydenckiej. 8 edycja pod hasłem Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie skupiła uwagę na polskich nowelach Orzeszkowej, Konopnickiej, Prusa, Schulza, Reymonta, Żeromskiego, Sienkiewicza i Rzewuskiego.

"Wybrane przez nas na tegoroczne Narodowe Czytanie osiem polskich nowel obrazuje 100 lat dziejów Polski" - powiedział prezydent Andrzej Duda, otwierając w sobotę w warszawskim Ogrodzie Saskim 8. Narodowe Czytanie.

Fragmenty lektur czytaliśmy w wyjątkowym gronie - gościliśmy pana Pawła Farynę, starostę powiatu jędrzejowskiego. Towarzyszyła nam Pani dyrektor Małgorzata Wojtasik. Pan starosta odczytał fragmenty „Katarynki” Bolesława Prusa, nasza młodzież: Magda Kasińska i Daniel Skowronek z klasy 4L wybrali „Sachem” H. Sienkiewicza.

Wspólne czytanie klasyki literatury polskiej z panem Starostą to popularyzacja czytelnictwa ale przede wszystkim lekcja patriotyzmu, wzmocnienie poczucia wspólnej narodowej i lokalnej tożsamości. Bo patriotyzm to także szacunek dla przeszłości i tradycji, to znajomość dorobku kulturalnego naszego kraju. To jak napisał Kartezjusz – „rozmowa z najwspanialszymi Polakami minionych epok.” Zasłuchani więc w te teksty, rozmawialiśmy z Naszymi Wielkimi Twórcami. Elementem scenografii były inspirowane nowelami plakaty, które wykonali uczniowie specjalnie na tegoroczne Narodowe Czytanie.

Spotkanie prowadziła Julia Chrzanowska z klasy 2b, we wspólnym czytaniu uczestniczyli uczniowie klas 1in, 1A oraz 2a.

Uroczystość przygotowali: Aldona Nawrot, Anna Sioja, Agnieszka Maciąg-Wojtanowska i Monika Kowalska.

• Monika Kowalska