Pasjonaci – grunt to zdrowie
21-10-2019

W dniu 21 października 2019r grupa ośmiu uczniów z Koła Chemików „Zlewka” wybrała się pod opieką Elżbiety Grad na warsztaty do Centrum Nauki Leonardo Da Vinci, które odbywały się pod hasłem „Pasjonaci- grunt to zdrowie”. W przedsięwzięciu wzięło udział 60 uczniów z różnych szkół ponadgimnazjalnych z województwa świętokrzyskiego.

Całe przedsięwzięcie rozpoczęło się serdecznym powitaniem gości przez dyrektora RCNT pana Marcina Zawieruchę. Następnie wysłuchaliśmy prelekcji osób zaproszonych na to spotkanie. Byli nimi:

• - pani Agnieszka Słoma, która w sposób niezwykle poruszający opowiadała o swojej chorobie i o tym, że dzięki przeszczepowi nerki może w tej chwili żyć,
  • - pan Jerzy Misch, który przedstawił historię swojej rodzinnej firmy – produkującej soki owocowe tłoczone na zimno i podał prawie gotową „receptę” na to jak pasję zamienić w przynoszące zyski przedsiębiorstwo,
  • - pan Arkadiusz Lech – wojewódzki dyspozytor pogotowia ratunkowego w Kielcach a jednocześnie wykładowca na WSEPiNM w Kielcach, który przedstawił, dlaczego został ratownikiem medycznym – a o szczegółach pracy ratownika obiecał opowiedzieć podczas warsztatów,
  • - pan Sebastian Kędzierski – wojewódzki konsultant ds. medycyny rodzinnej i lekarz rodzinny omówił cechy, które powinny charakteryzować dobrego lekarza,
  • - pani Sylwia Knap – z Biobanku Świętokrzyskiego opowiedziała o swojej drodze dojścia do zawodu analityka diagnosty oraz wskazała jego blaski i cienie.

Następnie uczniowie już w grupach przeszli na zajęcia warsztatowe.

Nikodem i Wiktor uczestniczyli w "Wykładzie filmowym dla przyszłych studentów medycyny", który był prowadzony przez doktora Sebastiana Kędzierskiego. Polegał on na analizie wybranych fragmentów filmu "Patch Addams". Warsztat poruszał tematykę zalet i wad zawodu lekarza, częste błędy zachowań medyka oraz podstawowe zasady etyki pracy w tym zawodzie. Dwugodzinne warsztaty z doktorem Kędzierskim doskonale przybliżyły im profesję lekarza.

Podczas warsztatów "Laboratorium zza kulis" Olimpia i Julia obejrzały prezentację dotyczącą działalności Świętokrzyskiego Biobanku oraz dowiedziały się jak wygląda praca diagnostów laboratoryjnych. Poznały sprzęt laboratoryjny i przebieg procesu badania krwi. Następnie nauczyły się pipetować materiał genetyczny. Duże wrażenie wywarł na nich pokaz reakcji ciekłego azotu na wrzącą wodę oraz jego zachowanie się po wylaniu na podłogę.

Iza, Nikola, Eliza i Zosia uczestniczyły w warsztatach "ABC ratownictwa medycznego", podczas których dowiedziały się, na czym polega praca operatora i dyspozytora CPR, ratownika medycznego oraz jak pracuje zespół karetki od momentu przyjęcia zgłoszenia do momentu przetransportowania pacjenta do szpitala. Po krótkim i bardzo interesującym wykładzie każdy z uczestników pod okiem ratownika medycznego ćwiczył resuscytację krążeniowo-oddechową przy użyciu fantoma. Ćwiczyliśmy również, jak zachować się w sytuacji, kiedy znajdziemy się sam na sam z poszkodowanym i będziemy musieli udzielić mu pomocy. Pod koniec warsztatów najaktywniejszy uczeń otrzymał nagrodę.

Po zakończeniu warsztatów nasi pasjonaci wykorzystali czas na zabawę wśród eksponatów, które znajdują się w Centrum Nauki Leonardo da Vinci – jak widać na zdjęciach dało im to dużą frajdę. Uczestnictwo w spotkaniu „Pasjonaci – grunt to zdrowie” okazało się nie tylko bogate w nowe doświadczenia i wiadomości, ale również bardzo wesołe.

• Opiekunowie i członkowie Koła Chemików „Zlewka”