"Europejski Tydzień Młodzieży – bo młodym obywatelom zależy"
27-05-2013

27maja 2013r. w naszej szkole pod takim hasłem odbyła się Debata Młodych Obywateli zorganizowana przez Stowarzyszenie Edukacja przez Internet z Kielc. Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej, w ramach programu "Młodzież w działaniu".

Debatę otworzył pan Władysław Równicki - dyrektor szkoły, potem głos zabrali zaproszeni goście. Wśród nich znaleźli się m.in. Mirosław Pawlak - Poseł na Sejm RP, Edmund Kaczmarek - starosta jędrzejowski, Marcin Piszczek - Burmistrz Jędrzejowa. Zwrócili oni uwagę na potrzebę aktywności młodych osób i wyrazili chęć współpracy z nimi.

Ciekawym elementem debaty był konkurs wiedzy o Unii Europejskiej. Uczestnicy odpowiadali na pytania związane z instytucjami unijnymi, symbolami czy najważniejszymi osobami w UE. Najlepiej poradziła sobie Katarzyna Kuśmierek z I Liceum im. Mikołaja Reja w Jędrzejowie.

Po konkursie uczestnicy podzielili się na trzy grupy i pracowali nad tematami: "Jak zachęcić młodych obywateli do udziału w wyborach?",  "Co daje nam przynależność do Unii Europejskiej?", "Co znaczy być obywatelem?" i "Co zrobić, aby młodzież była aktywna?". Wyniki swoich prac poszczególne grupy zaprezentowały na forum.

• Barbara Terczyńska