Światowy Dzień Oszczędzania
31-10-2019

31 października obchodzony jest Światowy Dzień Oszczędzania. Jest to jedna z najstarszych inicjatyw edukacyjnych na świecie, która ma zachęcić Polaków do oszczędzania i skierowana jest przede wszystkim do ludzi młodych. W Zespole Szkół nr 1 w Jędrzejowie w ramach Światowego Dnia Oszczędzania opiekunowie Szkolnego Klubu Przedsiębiorczości Paulina Haja i Anna Białek-Wątor zorganizowały kilka spotkań z przedstawicielami jędrzejowskich banków: BNP Paribas i PEKAO S.A. podczas, których omówiono różne formy oszczędzania. Uczniowie mieli okazję zobaczyć, jak oblicza się odsetki od kredytów i lokat bankowych, przy czym wykazali się dużą wiedzą w zakresie bankowości. Młodzież najbardziej zainteresował sposób płatności przy użyciu telefonu komórkowego, który mogli sprawdzić na własnych telefonach.

W tym roku Dzień Oszczędzania był połączony z Ogólnopolskim Tygodniem Kariery. Celem programu jest wspieranie uczniów w realizowaniu ich pasji i zachęcanie do rozwijania zainteresowań, co warunkuje w przyszłości skuteczniejsze podejmowanie decyzji w drodze kształcenia i wyborze zawodu. Pracownicy banku, którzy uczestniczyli w spotkaniu przedstawili również przyszłym absolwentom swoją ścieżkę kariery zawodowej. Opowiedzieli, jak zaczynali swoją pracę i krok po kroku wspinali się na wyższe szczeble. Starali się uświadomić przyszłym pracownikom, jak ważny jest właściwy wybór kierunku kształcenia.

• Anna Białek-Wątor, Paulina Haja