Wielkie święto w Konarskim
01-10-2020

W czwartek, 1 października w naszej szkole uroczyście obchodziliśmy Dzień Patrona Szkoły… Dzień ten ważny jest dla całej społeczności Konara z kilku powodów. To nie tylko święto szkoły, w czasie którego wspominamy sylwetkę światłego Polaka, wielkiego myśliciela, wychowawcę młodych Polaków, prekursora polskiego oświecenia – księdza Stanisława Konarskiego. Jest to też dzień, w którym symbolicznie w szeregi uczniowskiej braci przyjmujemy pierwszoklasistów.

Uroczyste obchody Dnia Patrona Szkoły odbyły się na hali sportowej w nieco innej niż dotychczas i zmienionej przez pandemię formule, gdyż uczniowie nie mogli uczestniczyć w corocznej mszy świętej organizowanej z tej okazji oraz rajdzie szlakiem ks. Stanisława Konarskiego.

Honory Gospodarzy uroczystości pełnili: Pani Dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 – Małgorzata Wojtasik, która oficjalnie rozpoczęła akademię oraz prowadzący uroczystość uczniowie: Natalia Bednarska - uczennica klasy 1C oraz Miłosz Twardowski - uczeń klasy 2I.

Naszej tegorocznej uroczystości przyświecała „złota myśl” Księdza Konarskiego, jego pedagogiczna dewiza nigdy nie straci swojej aktualności:

„Miejmy odwagę być mądrymi, abyśmy umieli odróżniać dobro od zła”.

Do słów tych nawiązała w swoim przemówieniu Pani Dyrektor Małgorzata Wojtasik, która po powitaniu gości: Pana Pawła Faryny – Starosty Jędrzejowskiego, Pani Marii Barańskiej –Wicestarosty Jędrzejowskiego, Pani Wioletty Grabalskiej –przewodniczącej Rady Rodziców w roku szkolnym 2019/20 oraz przedstawicieli mediów, a także pracowników szkoły i uczniów przypomniała sylwetkę patrona szkoły i jego ogromny wkład w rozwój edukacji. W szczególny sposób Pani Dyrektor zwróciła się do uczniów klas pierwszych, nie tylko życząc im sukcesów w drodze do mądrości w nowej szkole, ale podkreślała ponadczasowość słów Konarskiego, który powinien być dla pokolenia młodych ludzi autorytetem.

Kulminacyjnym punktem uroczystości było ślubowanie uczniów klas pierwszych. Ich reprezentanci złożyli przyrzeczenie na Sztandar szkoły. Z prawdziwym wzruszeniem wypowiadali słowa przysięgi, zapewniając o dobrych intencjach ucznia i Polaka, a także zobowiązując się dbać o dobre imię szkoły, szanować nauczycieli, pracowników szkoły i kolegów. Rotę ślubowania odczytała przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego – uczennica klasy 2be –Dominika Nowak. Był to piękny i podniosły oraz bardzo wzruszający moment uroczystości.

Ważnym punktem naszej uroczystości było wręczenie okolicznościowych medali z okazji Dnia Patrona przez Panią Dyrektor Małgorzatę Wojtasik. Zgodnie z wieloletnią tradycją zostały one przyznane uchwałą Rady Pedagogicznej Nr 15/20/21 z dnia 14 - ego września 2020 roku tym wszystkim, których działalność na drodze do wychowania, wrażliwości społecznej, rzetelności jest kontynuacją szczytnych celów, jakimi kierował się za życia nasz Patron - ksiądz Stanisław Konarski.

Medale okolicznościowe z okazji Dnia Patrona otrzymali: Pan Paweł Faryna – Starosta Jędrzejowski oraz Pani Wioletta Grabalska –przewodnicząca Rady Rodziców w roku szkolnym 2019/2020.

Wiele wzruszających słów padło z ust naszych Gości. Z okazji święta patrona szkoły Pan Paweł Faryna – Starosta Jędrzejowski złożył życzenia owocnej pracy, realizacji wszystkich zamierzeń dyrekcji, gronu pedagogicznemu i uczniom w imieniu swoim i w imieniu zarządu powiatu jędrzejowskiego.

Pani Maria Barańska - Wicestarosta Jędrzejowski odczytała list Pana Posła Piotra Wawrzyka - Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, który również życzył uczniom i pracownikom szkoły sukcesów w nowym roku szkolnym oraz odwagi w naśladowaniu ideałów, które głosił ksiądz Stanisław Konarski.

W części artystycznej wystąpili uczniowie: Miłosz Twardowski z klasy 2I, Dominika Nowak z klasy 2 be, Natalia Bednarska oraz Oliwia Wasik z klasy 1C oraz Natalia Curyło z klasy 4e– członkowie szkolnego Koła Miłośników Teatru oraz szkolnego chóru w składzie: Wiktoria Podraza, Julia Nawrot, Ewelina Środoń z klasy 2B, Martyna Stępień, Anastazja Lewicka z klasy 2be, Wiktoria Borowska, Martyna Stępień, Magdalena Belicka z klasy 2A, Nikola Ostrowska, Dominika Janus, Gabriela Krupa, Karina Kania z kasy 2HR, Aleksandra Płońska, Anna Miernicka, Klaudia Wojarska z klasy 3e oraz Łukasz Marek i Paulina Polak z klasy 3b.

Przedstawili oni montaż słowno – muzyczny przygotowany pod kierunkiem polonistki: Pani Agnieszka Maciąg - Wojtanowskiej oraz muzyka – Pana Grzegorza Bełz.

Program był wyrazem docenienia zasług i roli, jaką odegrał Nasz Patron w wychowaniu młodego pokolenia. Był to także wyraz naszego hołdu i pamięci dla tego Wielkiego Polaka i jego dzieła, które jest nierozerwalnym pomostem pomiędzy przeszłością, teraźniejszością i przyszłością narodu.

Po uroczystości Pani Dyrektor i władze Starostwa Powiatowego Jędrzejowie oraz delegacja młodzieży złożyli wiązanki kwiatów pod tablicą epitafijną poświęconą Patronowi Szkoły, by w ten sposób oddać cześć naszemu Patronowi - księdzu Stanisławowi Konarskiemu.

Po części oficjalnej odbył się konkurs na prezentację klas pierwszych, który w II Liceum Ogólnokształcącym wygrała klasa 1B , natomiast w I Technikum klasa 1I. Te same klasy zwyciężyły w międzyklasowych zawodach sportowych zorganizowanych okazji Dnia Patrona przez nauczycieli wychowania fizycznego.

• Agnieszka Maciąg - Wojtanowska