Teatr po angielsku w czasie zdalnego nauczania? Tak!
18-12-2020

O zaletach edukacji teatralnej młodzież Konarskiego miała okazję niejednokrotnie przekonać się w czasie nauki stacjonarnej, jeżdżąc na spektakle do teatrów krakowskich z ich polonistkami, ale także uczestnicząc w zdarzeniach teatralnych odbywających się w Centrum Kultury oraz w naszej szkole.

Tym razem było inaczej! Pomimo zdalnego nauczania młodzież z Konara wraz z nauczycielami języka angielskiego miała okazję uczestniczyć w spektaklu teatralnym online pt. „American Dream” przygotowanym przez Centrum Teatralne.

W ramach zamówionego pakietu uczniowie mieli wystarczającą liczbę wejść, aby mogli wejść do spektaklu online w różnym czasie oraz na różnych urządzeniach (np. na komputerze mobilnym lub domowym czy smartfonie).

Zuzanna Galkova, która jest reżyserem owego przedstawienia zaangażowała do sztuki jedynie trzy osoby które wcielały się w różne postacie. W najważniejszą rolę wcielił się Oliver Ruttkay, którego w spektaklu mamy możliwość poznania go pod imieniem Otto. Chłopiec był zafascynowany sztuką graffiti, ale szkoła nie była dla niego najważniejsza, często się nudził w niej. Jedynym przedmiotem, który go interesował w szkole był język angielski. Bohater przyjeżdża do Ameryki w ramach programu studenckiego. Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia jest jego ojciec, który wysłał go na wymianę do Nowego Jorku, aby młody miał możliwość rozwijania nie tylko swoich umiejętności językowych, ale i poznania innego świata. Gdy Otto dociera do USA spotyka swoich przyszłych współlokatorów – Linde i Erehna. Młodzi ludzie okazują się być przyjaźni oraz pomocni. Starają się pomóc bohaterowi zaaklimatyzować w nowej rzeczywistości, chcą, by Otto czuł się jak u siebie w domu.

Chłopak przeżywa wiele przygód w nowym środowisku, uczy się samodzielności, poznaje Nowy Jork z jego słynnymi miejscami, takimi jak Central Park czy Broadway. Otto poznaje sposób życia Amerykanów, ich zwyczaje kulinarne. Nagrywa filmiki w czasie zwiedzania miasta. Spotyka ciekawych ludzi, np. Donalda, który karmił gołębie. Spotkanie to okazało się być bardzo owocne. Otto otrzymał radę, by robić to, co go uszczęśliwia i że pieniądze nie są w życiu najważniejsze.

Nowojorska ulica jest dla chłopaka również miejscem przykrych doświadczeń. Otto uczestniczy w nieprzyjemnej sytuacji z policjantką, która zakuwa chłopaka w kajdanki. Po chwili dopiero okazuje się, że był to jej pierwszy dzień w pracy i chciała zobaczyć jak wygląda aresztowanie człowieka. Otto dowiaduje się po tym incydencie, że ta policjantka również interesuje się graffiti. Jest to zbieg okoliczności aż trudny do uwierzenia.

Dzięki tym i wielu innym przygodom Otto nabywa wiedzy i doświadczenia. Widzowie mają okazję dowiedzieć się, że Amerykanie konsekwentnie dążą do wyznaczonych celów. Dla nich nie ma rzeczy niemożliwych, a najważniejsze jest to, aby realizować swoje pasje i hobby, choć dla młodzieży zabawny okazał się sposób, w jaki reżyserka pokazała Amerykanów i ich widzenie Europejczyków. Uczniowie byli zdziwieni i rozbawieni ich pytaniami o posiadanie internetu czy kuchenki mikrofalowej w Europie.

Przedstawienie pod tytułem „American Dream” spotkało się z ogromnym zainteresowaniem uczniów naszej szkoły. Dzięki niemu mogli nie tylko rozwijać swoje umiejętności językowe, ale również świetnie się bawić.

• Agnieszka Maciąg - Wojtanowska