Wirtualna Wiosna Zawodowców i IV Forum o Biznesie i Edukacji
22-03-2021

22 marca w Zespole Szkół nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego odbył się dzień zawodów zwany Wiosną Zawodowców oraz IV Forum o Biznesie i Edukacji. Tym razem w zmienionej formie wymuszonej przez pandemię koronawirusa. To już IV Forum, podczas którego uczniowie, nauczyciele i przedsiębiorcy dyskutowali na platformie MS Teams na temat przyszłości szkolnictwa zawodowego, możliwości i szans, jakie daje młodym ludziom szkoła zawodowa. Dobre przygotowanie zawodowe to nie tylko nauka w najlepszej szkole, ale także praktyka w nowoczesnym przedsiębiorstwie. Forum o Biznesie i Edukacji otworzyła Dyrektor Szkoły Małgorzata Wojtasik witając gości: Pawła Farynę - Starostę Powiatu Jędrzejowskiego, Marię Barańską - Wicestarostę Powiatu Jędrzejowskiego, Renatę Kawiorską Członka Zarządu Powiatu Jędrzejowskiego, Paulinę Połowniak – Specjalistę ds. Badań i Rozwoju z firmy VANSTAR, Monikę Błaszkiewicz – przedstawiciela firmy QUICKPACK, Aleksandrę Wasik – KANEL – Hurtownia Kosmetyków oraz Beatę Szwed – Kierownika Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach.

Starosta Paweł Faryna bierze udział w Forum online.

Oddanie do użytku windy w ZS nr 1 w Jędrzejowie.

- „Wiosna Zawodowców” to ważna inicjatywa, gdyż pokazujemy młodym ludziom, że w wielu zawodach jest przyszłość, że dobrzy fachowcy są poszukiwani na rynku pracy” - powiedziała dyrektor Małgorzata Wojtasik dodając, że kształcenie zawodowe w technikum opiera się na dwóch filarach: kształcenie praktycznej nauki zawodu w szkole, gdzie przedmioty zawodowe są realizowane w odpowiednio wyposażonych pracowniach oraz praktyki zawodowe, które odbywają się w realnych warunkach pracy u pracodawców. Od trafności wyboru zawodu zależy nasze poczucie satysfakcji i zadowolenia. Już dawno temu chiński filozof Konfucjusz stwierdził „Wybierz pracę, którą kochasz i nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w Twoim życiu”.

Podczas uroczystości został oddany do użytku dźwig osobowy ułatwiający przemieszczanie się pomiędzy piętrami w budynku szkoły uczniom z niepełnosprawnościami ruchowymi. Ta inwestycja została zrealizowana dzięki dofinansowaniu ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych i środków Starostwa Powiatowego w Jędrzejowie. „To dla szkoły i powiatu jędrzejowskiego bardzo ważna inwestycja, która prowadzi do likwidacji barier architektonicznych. Uczniowie będą mogli swobodnie poruszać się po wszystkich piętrach szkoły i uczestniczyć w zajęciach w specjalistycznych pracowniach zawodowych” – powiedziała Małgorzata Wojtasik.

Oddanie do użytku windy w ZS nr 1 w Jędrzejowie.

Forum o Biznesie i Edukacji zostało zorganizowane w ramach projektu ”Konarski kwitnie zawodowo”. Podczas prelekcji zgromadzeni goście i uczniowie za niezbędne uznali promowanie kształcenia na kierunkach zgodnych z potrzebami rynku pracy, ze szczególnym uwzględnieniem promocji szkolnictwa zawodowego. Wiele badań pokazuje, że dzisiejsze oczekiwania pracodawców nie skupiają się tylko na pozyskiwaniu absolwentów posiadających kwalifikacje twarde, stricte zawodowe. Kluczowe dla potrzeb rynku pracy jest również kształtowanie kompetencji miękkich i odpowiednich postaw, jak: uczciwość, odpowiedzialność czy dyscyplina. Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe powinien legitymować się pełnymi kwalifikacjami zawodowymi. Od wielu lat cele te realizowane są w naszym Technikum nr 1, które po raz piąty znalazło się wśród najlepszych szkół w kraju i województwie uzyskując tytuł Brązowej szkoły.

• Wioletta Bugajska