Narodowe czytanie w Konarskim
03-09-2021

3 września 2021 roku w bibliotece szkolnej odbyło się Narodowe Czytanie. Lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony jest „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie dulszczyzna weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji” (z listu Prezydenta RP Andrzeja Dudy).

W wydarzeniu wzięli udział uczniowie klasy 2B. Słowo wstępne wygłosiła pani profesor Izabela Fatyga-Lato. Aby urozmaicić czytane fragmenty lektorzy zostali wystylizowani odpowiednio do powierzonych im ról, wykonywali drobne gesty i czytali, wczuwając się w role.

Akcja Narodowego Czytania była doskonałą okazją do promowania czytelnictwa oraz uwrażliwienia na piękno języka polskiego.

• Monika Kowalska