Czar pożółkłych książek
27-10-2021

Październik to miesiąc bibliotek szkolnych. Z tej okazji 27 października uczniowie klasy 2B wraz z opiekunami : A.Nawrot, B.Smorąg i A. Fendrych, odwiedzili bibliotekę mieszczącą się w Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie. Podczas wycieczki uczniowie mogli podziwiać bogate zbiory biblioteki muzealnej. W klimat starodruków wprowadziła nas pani Agnieszka Cejest – kierownik biblioteki. W zbiorach biblioteki znajduje się 325 starodruków z okresu od 1501 do 1800r. 896 pozycji periodyków, pozostałe książki wydane po 1801 r. liczą 8233 woluminów oraz kilka tysięcy depozytów w tym starodruki. Starodruki możemy oglądać dzięki staraniom Feliksa i Tadeusza Przypkowski. Biblioteka szczyci się bogatym zbiorem książek i rękopisów z zakresu gnomoniki i nauk pokrewnych. W muzeum Przypkowskich mieści się jeden z kilku najbogatszych na świecie księgozbiorów z tej wąskiej dziedziny nauki. Zbiory starodruków obejmują kilka tomów Heweliusza w tym jeden z odręczną dedykacją autora. Książki z autografami Kartezjusza i Huyghensa. Mamy tu również bazylejskie wydanie dzieł Mikołaja Kopernika z 1566r. Wśród innych starodruków zobaczymy, także pierwsze wydanie Witruwiusza z 1548r. czy Newtona ilustrowane licznymi tablicami miedziorytowymi datowane na rok 1706. Muzeum może poszczycić się również dziełami o szczególnej randze bibliofilskiej. Do tych zalicza się książki z biblioteki króla Zygmunta Augusta w oprawie skórzanej z superekslibrisem na okładce.

W zbiorach bibliotecznych znajdziemy również dokumenty życia społecznego, zbiory kartograficzne, oraz bogaty księgozbiór dydaktyczny, naukowy i popularnonaukowy z różnych dziedzin.

Po odwiedzinach w bibliotece skierowaliśmy się do zwiedzenia dalszej części muzeum. Obejrzeliśmy między innymi słynną na całym świecie kolekcję ponad 600 zegarów słonecznych (od XVI w. do XX w.). Przypomnijmy, że kolekcja zegarów w Jędrzejowie zajmuje trzecie miejsce w świecie pod względem liczebności i wartości eksponatów.

W zasobach muzeum jest również bogata kolekcja przyrządów astronomicznych, imponujący dział gastronomi, w którym zgromadzone są naczynia, przybory kuchenne, przepisy, książki kucharskie itd.

Młodzież z ciekawością obejrzała prywatne mieszkanie Rodziny Przypkowskich, gabinet lekarski Feliksa Przypkowskiego oraz osobiste pamiątki należące do tej rodziny.

Wycieczka dostarczyła uczniom niezapomnianych wrażeń i niewątpliwie była swoistą lekcją historii. Opuszczając mury muzeum nie można zapomnieć również o książkach,które zobaczyliśmy i o tych dawnych , pożółkłych i o tych współczesnych. Książkach, które mają duszę, urok i czarują nas czarem pożółkłych stron.

• Aldona Nawrot