Lekcje demonstracyjne z matematyki i języka rosyjskiego
15-11-2011

W dniu 15 listopada w ramach programu Szkoła Kluczowych Kompetencji odbyły się w naszej szkole dwie konferencje przedmiotowe. Przyjechali opiekunowie kompetencji: matematycznej i języków obcych oraz nauczyciele tych przedmiotów z województwa świętokrzyskiego uczestniczący w projekcie SKK. Zajęcia z matematyki poprowadziła pani dr Maria Sobczak. Jej wykład dotyczył modelowania w matematyce i poparty był pokazem multimedialnym. Po prelekcji wywiązała się dyskusja na temat form i środków w prowadzeniu lekcji matematyki oraz opracowywaniu zadań modelowych. W drugiej części zajęć nauczyciel naszej szkoły pan Włodzimierz Piasecki poprowadził lekcję pokazową pod hasłem: „Nie taki trójmian straszny…” Była to multimedialna lekcja podsumowująca dział „Funkcja kwadratowa i jej wykres” w klasie 3E. Do prezentacji i rozwiązywania zadań uczniowie używali tablicy interaktywnej wykorzystując programy komputerowe takie jak: Geogebra, Matematyka EDUROM, Cabri czy też Excel. Lekcja podobała się obserwującym nauczycielom, a uczniowie zyskali ciekawe doświadczenia.

Z języków obcych seminarium poprowadziła Pani dr Anna Pado (pracownik naukowy, rusycysta, autorka wielu podręczników do języka rosyjskiego) - koordynator merytoryczny z języków obcych. Spotkanie rozpoczęło się od lekcji demonstracyjnej języka rosyjskiego w klasie 4T poprowadzonej przez pana Pawła Kisiel. Temat zajęć: «Играем, практикуя русский язык» - gramy, ćwicząc język rosyjski. Głównym celem lekcji było rozwijanie kompetencji mówienia i pisania poprzez ćwiczenia o charakterze gier i zabaw językowych. Uczniowie mieli do wykonania 3 ćwiczenia (2 na rozwijanie kompetencji mówienia i 1 - pisania). Ćwiczenia te, w sposób prosty i ciekawy na bazie znanej leksyki, zachęcały uczniów do konstruowania prostych wypowiedzi ustnych i pisemnych w języku rosyjskim. Na zakończenie lekcji uczniowie zaprezentowali utwór (w języku rosyjskim) znanej piosenkarki rosyjskiej Walerii pt. «Часики». Zajęcia obserwowali przybyli goście: koordynator merytoryczny – Pani dr Anna Pado oraz nauczyciele języków obcych z województwa świętokrzyskiego biorący udział w programie.

Po zakończeniu lekcji została ona omówiona, a następnie odbyło się seminarium poświęcone technikom planowania i konstruowania wypowiedzi ustnych i pisemnych.

• Paweł Kisiel, Włodzimierz Piasecki