VI Dzień Informatyka
12-03-2014

"Konarski" informatyką stoi - świadczą o tym zarówno wyniki egzaminu zawodowego - VII miejsce w kraju według rankingu "Perspektyw" jak i cyklicznie organizowane imprezy, które stanowią okazję do promocji zawodu technika informatyka, wymiany doświadczeń pomiędzy ich uczestnikami i poznawania nowych technologii, w których informatyczne narzędzia mają zastosowanie. Jedną z takich imprez jest corocznie organizowany przez uczniów i nauczycieli "Konarskiego" Dzień Informatyka, którego VI edycja miała miejsce 12 marca br.

Mottem tegorocznego święta "informatyków" były "Różne oblicza informatyki" a jego realizacja została wpisana w program działania prestiżowego Salonu Kreatywnych Szkół i Placówek, którego Technikum nr 1 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Jędrzejowie jest członkiem. Rangę imprezy podniosła także obecność zaproszonych gości, w tym Dariusza Nowaka – wizytatora Kuratorium Oświaty w Kielcach oraz Michała Łatasiewicza i Michała Płonki - pracowników naukowych Wyższej Szkoły Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach. Na widowni zasiedli także przedstawiciele Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Podzamczu.

Tradycyjnie pierwszym punktem bogatego programu imprezy było wystąpienie pana Władysława Równickiego - dyrektora szkoły, który zwrócił uwagę młodzieży na rosnące zapotrzebowanie gospodarki na specjalistów w dziedzinie informatyki. Mówił także o szerokim spektrum zastosowań narzędzi informatycznych co pozwala każdemu zainteresowanemu informatyką znaleźć swoją ulubioną ścieżkę w tej jakże szerokiej dziedzinie wiedzy i życia.

W dalszej kolejności prezentowali się uczniowie klas informatycznych, którzy łączą zainteresowanie technologią komputerową z talentem muzycznym. Ryszard Tyrała przedstawił publiczności "Piosenkę o smutnym programiście" a Patryk "Grabson" Grabowski autorski utwór o blaskach i cieniach posiadania profilu na "fejsbuku".

Po tej porcji artystycznych wrażeń "informatycy" podjęli wyzwanie wzbogacenia swojej wiedzy fachowej uczestnicząc w warsztatach pt.: "Automat komórkowy - symulator zjawisk fizycznych", które poprowadził pan Michał Płonka i prelekcjach pana Michała Łatasiewicza pt.: "Obrabiarki CNC - praktyczne zastosowania" i "Wykorzystanie grafiki 3D w projektowaniu graficznym".

Kolejnym i długo oczekiwanym punktem programu VI Dnia Informatyka była możliwość sprawdzenia wiedzy i umiejętności informatycznych uczestniczących w imprezie przyszłych techników. Uczniowie rywalizowali w dwóch konkursach: pierwszy - profesjonalnie prowadzony przez Damiana Kozakowskiego (4i) i Dawida Łatasia (4i) - "Najlepsi z najlepszych" miał za zadanie wyłonić najlepszego "informatyka teoretyka", a drugi - "Komputerowe potyczki" - sprawdzał umiejętność zespołowego montażu komputera. Komentarzem wydarzeń na stołach montażowych na gorąco zajęli się: Damian Kozakowski i Adrian Fiutek (4i), a poprawność wykonanego montażu komputera sprawdzali: Tomasz Szarek i Grzegorz Ryński. Zwycięzcą pierwszego konkursu został Szymon Ciepluch (3i). Obok niego "na pudle" stanęli: Michał Wąchała (3i) i Krzysztof Gawroński (2i). Tryumfatorami drugiego konkursu zostali przedstawiciele klasy 2i, którzy w zaciętej rywalizacji pokonali zespół klasy 3i.

Pomiędzy konkursami, w celu ostudzenia emocji związanych z rywalizacją, wpisując się w motto tegorocznej edycji święta "informatyków", nieco lżejsze oblicze informatyki przedstawili uczniowie klasy 3i - Patryk Grabowski i Michał Kasperek. Zaprezentowali publiczności możliwości zastosowania komputerów w muzyce. Po przedstawieniu teoretycznych podstaw cyfrowego zapisu dźwięku zapoznali także zgromadzonych na sali uczniów z praktycznymi sposobami komponowania utworów w programie FL Studio. Entuzjastycznie przyjęty mini koncert na żywo w ich wykonaniu zakończył tę część imprezy.

VI Dzień Informatyka w Technikum nr 1 w Jędrzejowie tradycyjnie już zakończył się Turniejem Gier Komputerowych, w którym zgłoszone zespoły rywalizowały w „Track Manii” i „FIFA 14”.

Wszystko dobre co się dobrze kończy - zadowolone miny zwycięzców konkursów i uczestników imprezy świadczą o celowości jej organizowania. Organizatorzy już teraz myślą o przyszłorocznym Dniu Informatyka bo, jak widać, włożony trud zawsze przynosi korzyści, chociażby w postaci dobrej i nie pozbawionej merytorycznej wartości zabawy. Mają także nadzieję, że zachęci to następne pokolenie gimnazjalistów do podjęcia wyzwania zostania technikiem informatykiem.

Tegoroczną edycję Dnia Informatyka prowadzili: Monika Lis (3lh) i Damian Kozakowski (4i) a zorganizowali: Wioletta Bugajska, Marek Pułka, Artur Śliz, Grzegorz Ryński, Tomasz Szarek, Grzegorz Leśniewski.

• Artur Śliz