Spotkania z biologią
01-04-2022

Instytut Biologii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach w dniu 1 kwietnia zorganizował dla młodzieży „Spotkania z biologią” w formie zajęć uniwersyteckich. Tematyka wykładów i warsztatów nawiązywała do podstawy programowej przedmiotu biologia i chemia.

Celem projektu było pogłębienie wiedzy biologicznej, rozwijanie zainteresowań biologią i zapoznanie uczniów z praktycznymi zastosowaniami nauk biologicznych.

Uczniowie klas 1B i 2B uczestniczyli w bloku tematycznym „Biologia molekularna”, który obejmował wykład i cztery różnorodne zajęcia laboratoryjne.

O godzinie 9 uczniowie wzięli udział w wykładzie „Bakterie w nas i dookoła nas”. Prowadzący bardzo ciekawie a zarazem przystępnie zaprezentował informacje dotyczące budowy bakterii, powszechności ich występowania oraz pozytywnej i negatywnej ich roli w życiu i gospodarce człowieka.

Po wykładzie uczniowie podzieleni na cztery grupy uczestniczyli w zajęciach warsztatowych o następującej tematyce:

Ćw. 1. Mikrobiologia.

Uczestnicy poznali budowę komórki bakteryjnej, a następnie samodzielnie przygotowywali preparaty z bakteriami, barwili je i obserwowali pod mikroskopem.

Ćw. 2. Wirusologia.

Udział w prelekcji pozwolił uczniom poznać cykle rozwojowe wirusów, bakteriofagi atakujące bakterie oraz choroby wirusowe człowieka.

Poniższe zdjęcia prezentują między innymi obserwowane pod mikroskopem bakterie.

Ćw. 3. Biotechnologia.

Uczniowie mogli poznać nanozwiązki, polimery naturalne oraz nowoczesne metody genetyki molekularnej.

Ćw. 4. Biologia molekularna.

W ramach tych warsztatów uczniowie przeprowadzali burzliwą fermentację drożdży, obserwowali jej przebieg a następnie pobrali próbki otrzymanych hodowli aby na lekcjach biologii i chemii obserwować dalszy ich rozwój.

W czasie zajęć prowadzący zachęcali uczniów do podjęcia studiów na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego. Uczelnia obejmuje kompleks kilku nowoczesnych obiektów, z doskonałym wyposażeniem. Uczniowie choć przez chwilę poczuli naukową atmosferę laboratoriów. Mamy nadzieję, że wpłynie to na rozwój zainteresowań uczniów zarówno biologią jak i chemią.

• Bożena Smorąg, Sabina Chechelska