Akcja społeczno-edukacyjna „Żonkile” w Konarskim
19-04-2022

19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim obchodzony jest Dzień Pamięci o Holokauście i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciwko ludzkości.

Uczniowie naszej szkoły z klas 2C, 3B, 2I oraz 3L pod opieką polonistek: pani Izabeli Fatygi Lato oraz Agnieszki Maciąg-Wojtanowskiej przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji „ŻONKILE”, organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich „POLIN”, by uczcić pamięć o ofiarach Holocaustu, powstańcach Getta Warszawskiego, budować wspólną świadomość historyczną Polaków i Żydów, a także by symbolicznie protestować przeciwko wojnie, podziałom, nienawiści.

Tematem przewodnim tegorocznej akcji była miłość. – Marek Edelman, jeden z przywódców powstania, pytał w książce „I była miłość w getcie”: „Dlaczego nikt mnie nie pyta, czy w getcie była miłość”? Dlaczego nikogo to nie interesuje?”. Podczas tej edycji akcji Żonkile zastanowimy się nie tylko nad zadanym przez Edelmana pytaniem, ale również nad tym, czym była i co znaczyła miłość w getcie warszawskim – czytamy na stronie muzeum.

Uczniowie realizujący projekt uczestniczyli w lekcjach dotyczących wydarzeń z getta warszawskiego: obejrzeli ciekawe filmy o historii getta warszawskiego, nauczyciele przeprowadzili pogadanki, których celem było zobrazowanie przebiegu powstania w getcie warszawskim w 1944 roku, z uwzględnieniem motywów i racji postępowania poszczególnych bohaterów.

Uczniowie przygotowali plakaty i prezentacje, których tematem było powstanie w getcie warszawskim, a motywem przewodnim żonkile – kwiaty symbolizujące pamięć i nadzieję, które związane są z Markiem Edelmanem, jednym z przywódców Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również, co roku 19 kwietnia, w każdą rocznicę powstania, składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów. Została również wykonana gazetka przybliżająca wszystkim cele akcji.

Udział naszych uczniów w tym pięknym przedsięwzięciu jest dowodem na to, że #ŁączyNasPamięć.

• Agnieszka Maciąg - Wojtanowska