Paryż 2013
12-05-2013

W dniach 06-12 mają 2013 uczniowie ZSP nr 1 po raz kolejny wybrali się na wycieczkę do Brukseli i Paryża. Dzięki pomocy pana Andrzeja Szkotaka, uczniowie spotkali się z europosłem Czesławem Siekierskim, zwiedzili siedzibę Parlamentu Europejskiego w Brukseli, katedrę św. Michała i św. Gudulii (patronów od rzeczy trudnych), Grand Place, jeden z najpiękniejszych rynków Europy z gotyckim ratuszem otoczonym XVII wiecznymi domami cechów kupieckich; oraz siusiającego chłopczykach, będącego symbolem stolicy europejskiej. Przewodnikiem po Brukseli była pani Anna Szarejko.

Podczas czterodniowego pobytu w Paryżu uczestnicy wycieczki zwiedzili Bazylikę Najświętszego Serca Pana Jezusa, Łuk Triumfalny ze sławnymi nazwiskami Polaków walczących u boku Napoleona,, Katedrę Notre Dame, Kościół Polski, Bibliotekę Polską, Luwr, Kaplicę Cudownego Medalika przy ulicy rue du BAC. Ze szczytu wieży Eiffla podziwiali Paryż.

Ważną częścią wyprawy do Paryża było odnajdywanie miejsc związanych z Polską i Polakami. Zwiedzenie Biblioteki Polskiej, Kościoła Polskiego, Kaplicy Cudownego Medalika wywarło na uczestnikach wycieczki niezwykle głębokie wrażenie. Przyjęci szczerze i otwarcie z daleka od naszego kraju odczuwaliśmy prawdziwe okruchy polskości. Uczestnictwo we mszy świętej w Kościele Polskim pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, celebrowanej przez księdza proboszcza Wacława Szuberta, było niezapomnianym przeżyciem dla każdego z nas.

To właśnie on podzielił się z nami cennymi informacjami na temat kościoła polskiego, który od wielu lat jest tętniącym życiem, kawałkiem Polski gdzie każdy Polak może być nakarmiony strawą ducha i ciała. Wchodząc do kościoła byliśmy przywitani przez statuetką naszego Papieża Polaka Jana Pawła II.W bardzo eleganckiej chociaż w skromnej scenerii XVII wiecznej Krypty pod Kościołem Polski mieści się Restauracja Polska gdzie można zjeść wszystko co polskie: bigos, barszcz, pierogi, gołąbki, flaki – potrawy zupełnie nieznane nad Sekwaną. Można tutaj nawet kupić ogórki kiszone, szynkę polską, szmalec wiejski a nawet kawałek makowca. Tylko niestety płaci się w euro.

Kościół Polski to miejsce które naprawdę warto odwiedzić, gdyż można w nim odnaleźć patriotyczne, kulturowe i religijne wartości Polaka.

Pani Anna Czarnocka wprowadziła nas w arkany wiedzy o Bibliotece Polskiej umożliwiając nam jej zwiedzenie, oprowadziła nas po muzeum Mickiewicza, Chopina i Biegasa.

Paryż zafascynował każdego z nas nie tylko zabytkami, muzeami i kawiarniami, ale przede wszystkim szczególną atmosferą miejsca do którego bez wątpienia niegdyś wrócimy.

Organizatorem wycieczki była Jolanta Jakubczyk, opiekunami młodzieży: Renata Guździk, Teresa Segieta oraz Marcin Bielecki.

• JOTKA