Witaj Maj, Trzeci Maj!
30-04-2013

”W imię Boga, w Trójcy Świętej Jedynego. Stanisław August z Bożej łaski i woli narodu Król Polski uznając, że los nas wszystkich od udoskonalenia konstytucji narodowej zawisł, poznawszy zadawnione rządu naszego wady, ceniąc niepodległość zewnętrzną i wolność wewnętrzną narodu niniejszą konstytucję uchwalamy (…)”

/fragment Konstytucji 3 – go Maja/

W dniu 30 kwietnia 2013 roku w naszej szkole odbyła się akademia upamiętniająca kolejną już – 222 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 - go Maja. Udział w niej brali uczniowie klas 2 l oraz 2 lh.

Uczniowie naszej szkoły podkreślili poprzez udział w tym symbolicznym montażu słowno – muzycznym rangę niniejszego historycznego wydarzenia. Bowiem nie należy zapominać, że właśnie polska konstytucja z 1791 roku była pierwszą demokratyczną ustawą zasadniczą w Europie, z której wzorce czerpały pozostałe państwa europejskie. Jednocześnie zaakcentowane zostało święto Flagi Państwowej, które przypada na dzień 2 maja. Jest to dość młode święto, dlatego warto zaznaczyć, że obchodzone jest w Polsce od 2004, wprowadzone na podstawie ustawy z 20 lutego 2004 roku o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej.

Z kolei w dniu 3 maja delegacja złożona z uczniów i nauczycieli wraz ze sztandarem szkoły i sztandarem Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych, nad którym szkoła sprawuje opiekę, reprezentowała na uroczystościach rocznicowych, które miały miejsce w Jędrzejowie. Udział w mszy świętej oraz symboliczne złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Ziemi Jędrzejowskiej podkreślił doniosłość i powagę Święta Konstytucji.

• Katarzyna Krotla-Gnatowska