Uroczyste obchody Dnia Patrona Szkoły
28-09-2012

Uroczyste obchody Dnia Patrona Szkoły w ZSP nr 1 w Jędrzejowie rozpoczęły się mszą świętą w Kościele p.w. Matki Boskiej Łaskawej, którą koncelebrowali: ksiądz dziekan Jerzy Siwiec, ksiądz proboszcz Franciszek Piwowarczyk oraz ksiądz Tomasz Prędotka. Po mszy świętej delegacja młodzieży złożyła serdeczne podziękowania za jej koncelebrę, wręczając kwiaty księżom. Za przygotowanie tej części uroczystości odpowiedzialni byli: katechetka pani Agnieszka Bugajska oraz pan Grzegorz Leśniewski.

W II części uroczystości głos zabrał dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Jędrzejowie – mgr Władysław Równicki, który przywitał licznie zgromadzonych gości: przedstawicieli władz powiatowych oraz miejskich, władze policji, dyrektorów szkół, jędrzejowskie media, nauczycieli oraz pracowników naszej szkoły i społeczność uczniowską klas pierwszych.

Następnie zaproszeni goście uczestniczyli w uroczystym ślubowaniu uczniów klas pierwszych. Rotę ślubowania odczytała przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego – uczennica klasy 3lhe – Martyna Baranek. Przyrzeczenie na sztandar szkoły złożyli przedstawiciele wszystkich klas pierwszych, w którym obiecali być dobrymi i uczciwymi, strzec honoru i dobrego imienia szkoły, szanować swoich nauczycieli, przełożonych i rodziców, uczyć się tego, co piękne i dobre oraz łączyć sens własnego życia i szczęście z dobrem narodu i ojczyzny. Za przygotowanie uroczystego ślubowania pierwszoklasistów odpowiedzialna była pani Małgorzata Wojtasik.

Po ślubowaniu delegacje: młodzieży klas pierwszych oraz przedstawiciele Rady Rodziców złożyli wiązanki kwiatów pod tablicą epitafijną poświęconą Patronowi Szkoły, by w ten sposób oddać hołd księdzu Stanisławowi Konarskiemu.

Kolejnym punktem uroczystości było przekazanie Sztandaru Związku Kombatantów Rzeczypospolitej i Byłych Więźniów Politycznych w Jędrzejowie społeczności naszej szkoły. Przekazania dokonał pan Marcin Równicki – Prezes Zarządu Powiatowego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej i Byłych Więźniów Politycznych w Jędrzejowie, który powierzył Sztandar opiece pana dyrektora oraz uczniów.

Tradycyjnie ważnym punktem naszej uroczystości było wręczenie okolicznościowych medali z okazji Dnia Patrona przez dyrektora Władysława Równickiego. Zostały one przyznane uchwałą Rady Pedagogicznej Nr 15/2012/2013 z dnia 18 - ego września 2012 roku tym wszystkim, których działalność na drodze do wychowania, wrażliwości społecznej i rzetelności jest kontynuacją szczytnych celów, jakimi kierował się za życia nasz Patron - ksiądz Stanisław Konarski.

Medale otrzymali:

1. pan Stanisław Nawrot – Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury, Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Jędrzejowie,
  2. pan Marcin Piszczek - Burmistrz Miasta Jędrzejowa,
  3. pani Bożena Lniak – Przewodnicząca Rady Rodziców w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Jędrzejowie,
  4. pan Zygmunt Brzeziński - Wójt Gminy Imielno,
  5. pan Jan Głogowski - Burmistrz Miasta i Gminy Małogoszcz,
  6. pan Tadeusz Soboń - Wójt Gminy Oksa,
  7. pan Sławomir Sędybył – Komendant Powiatowy Policji w Jędrzejowie,
  8. pani Lidia Osińska – Prezes Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Jędrzejowie,
  9. pan Artur Michalski – właściciel firmy QUICKPACK POLSKA w Jędrzejowie.

Nasze szkolne święto stało się też okazją do wręczenia odznaczeń organizacyjnych Ligii Obrony Kraju: złotych, srebrnych i brązowych medali "Za zasługi dla obronności kraju". Złotymi medalami odznaczeni zostali: pan Andrzej Cygan i pan Jacek Szymański; srebrnymi medalami: pan Marcin Piszczek, pan Władysław Równicki i pani Małgorzata Drabiszewska oraz brązowymi medalami: pani Agnieszka Domagała i pan Marek Chudzik.

Wiele ciepłych i wzruszających słów skierowali do nas przemawiający Goście: Starosta Jędrzejowski - pan Edmund Kaczmarek, Burmistrz Miasta Jędrzejowa - pan Marcin Piszczek i pan Jan Głogowski - Burmistrz Miasta i Gminy Małogoszcz. Odczytany również został list nadesłany przez pana Mirosława Pawlaka – posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, któremu obowiązki służbowe nie pozwoliły przybyć na naszą uroczystość.

Dla uświetnienia uroczystości Dnia Patrona Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Jędrzejowie zebrani goście oraz uczniowie klas pierwszych wysłuchali montażu słowno – muzycznego poświęconego patronowi naszej szkoły księdzu Stanisławowi Konarskiemu.

Program artystyczny został przygotowany przez uczniów klas: 2lh oraz 3l pod opieką pani Agnieszki Maciąg-Wojtanowskiej oraz pana Grzegorza Leśniewskiego.

• Agnieszka Maciąg - Wojtanowska