Podsumowanie projektu "Szkoła Kluczowych Kompetencji" w ZSP nr 1 w Jędrzejowie
28-09-2012

W dniu 28 września 2012 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego odbyło się podsumowanie projektu „Szkoła Kluczowych Kompetencji”. Seminarium zorganizowała Elżbieta Grad szkolny koordynator projektu oraz dr Wiesław Warzecha z Wyższej Szkoły Nauk Humanistyczno-Przyrodniczych w Sandomierzu - regionalny partner projektu w województwie świętokrzyskim.

W spotkaniu oprócz nauczycieli i uczniów realizujących projekt udział wzięli zaproszeni goście: przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Jędrzejowie, dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego w Jędrzejowie, reprezentanci lokalnych firm, Rady Rodziców oraz mediów.

Realizacja projektu, którego celem było zwiększenie dostępności do rozwoju kompetencji kluczowych uczniów szkół ponadgimnazjalnych o profilu zawodowym w Polsce Wschodniej trwała cztery lata i objęła swoim zasięgiem 50 szkół z województw świętokrzyskiego, mazowieckiego, lubelskiego, podkarpackiego i podlaskiego. W ramach realizacji projektu nauczyciele napisali programy autorskie uwzględniające kształtowanie kompetencji kluczowych w zakresie nauczania: matematyki, technologii informacyjnej, języka rosyjskiego i przedsiębiorczości.

W celu doskonalenia nabywanych przez uczniów kompetencji kluczowych zorganizowano różnorodne działania:

• - Wakacyjne Obozy Naukowe,
  • - Koła Naukowe,
  • - Studium Kompetentnych Liderów,
  • - Przedsiębiorstwo Symulacyjne,
  • - Konkurs Grantów na opracowanie projektów przedsięwzięć w poszczególnych szkołach.

W trakcie spotkania nauczyciele realizujący projekt: Alicja Garus, Paulina Haja, Paweł Kisiel, Włodzimierz Piasecki wspólnie z uczniami przedstawili efekty i korzyści wynikające z udziału w projekcie.

Uczniom wręczono pamiątkowe dyplomy.

Pani dyrektor Elżbieta Grad dokonała generalnego podsumowania SKK w szkole, natomiast pan dr Warzecha pokazał zestawienia liczbowe projektu w ujęciu wojewódzkim. Wskazał również na fakt, iż szkoły województwa świętokrzyskiego uzyskały najlepsze wyniki podczas badań podsumowujących projekt.

Dzięki realizacji projektu szkoła wzbogaciła się w wiele nowoczesnych pomocy dydaktycznych, a uczniowie zostali wyposażeni nie tylko w „wyprawki” z odpowiednich przedmiotów, ale również w kompetencje poszukiwane przez pracodawców.

• Paulina Haja