Profesjonalne pokazy doświadczeń fizycznych
11-04-2011

W poniedziałek w sali konferencyjnej naszej szkoły odbyły się pokazy doświadczeń przygotowane przez kadrę naukową Uniwersytetu Humanistyczno – Przyrodniczego Jana Kochanowskiego w Kielcach. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas politechnicznej i biologiczno – medycznej oraz grupa młodzieży biorąca czynny udział w projekcie unijnym Feniks, którego współorganizatorem jest właśnie Instytut Fizyki UJK w Kielcach. Doświadczenia pozwoliły przeprowadzić uczniów przez etapy historii odkryć związanych z tworzeniem teorii polowych w fizyce. Poznali wizje i proste doświadczenia fizyków poszczególnych epok, które doprowadziły do dzisiejszej postaci teorii pola grawitacyjnego i elektromagnetycznego. Przegląd znanych odkrywców rozpoczął się od Wiliama Gilberta z odkryciem, iż Ziemia jest wielkim magnesem. Kolejni wielcy odkrywcy to Isaac Newton ze znanym do dziś prawem powszechnego ciążenia oraz Oersted i Faraday z prostymi doświadczeniami, które stały się podstawą do stworzenia przez Maxwella słynnych równań opisujących własności pola elektromagnetycznego. Rozważania na temat tworzenia historii odkryć polowych zakończono założeniami teorii względności Alberta Einsteina.

Na spotkaniu oprócz niesamowitych doświadczeń z dziedziny elektromagnetyzmu poruszany był również temat elektrowni atomowych na świecie. Uczniowie czynnie uczestniczyli w debacie poruszającej problematykę ostatnich wydarzeń w elektrowni Fukushima 1. Doktor Agnieszka Wojtaszek z Zakładu Fizyki Jądrowej UJK w Kielcach udzielała profesjonalnych odpowiedzi na liczne pytania uczestników spotkania na temat skażenia środowiska w Japonii związanego z elektrownią atomową. Dzięki temu młodzież poznała aspekty problemów w Fukushimie 1 od strony naukowej.

Oto kilka zdjęć ze spotkania:

• Magdalena Prusicka