Ogólnopolskie Forum Szkolnych Kół Caritas
21-09-2011

W dniu 21 września 2011r.członkowie szkolnego koła Caritas: Anita Barchanowska kl.4 H i Aleksandra Żarnotal kl. 2Ls pod opieką pani mgr A. Bugajskiej wzięli udział w Ogólnopolskim Forum Szkolnych Kół Caritas na Jasnej Górze. Spotkanie wpisało się w trwający w Europie Rok Wolontariatu i stanowiło okazję do umocnienia wiary dzieci i młodzieży w sens pracy charytatywnej.

Podczas Mszy św. celebrowanej w kaplicy Matki Bożej ks. kard. Kazimierz Nycz - metropolita warszawski podkreślił, ze aktywność szkolnych kół Caritas jest nie do przecenienia, bo stanowią one przygotowanie do bezinteresownej służby i są zaczynem ewangelizacji. Niezwykle ważną rzeczą jest dla Kościoła i w Kościele w Polsce, aby młodzi ludzie uczyli się od wczesnej młodości czynienia dobra w sposób bezinteresowny – powiedział ks. kard. Nycz. Na zakończenie św. został odczytany Akt Zawierzenia Szkolnych Kół Caritas Matce Bożej.

Następnie wysłuchaliśmy wielu świadectw, tych którzy organizowali pierwsze szkolne koła, wspomnienia pierwszych wolontariuszy i tych, którzy w różny sposób włączają się w działalność charytatywną np. pan redaktor – Grzegorz Górny i pan Dariusz Basiński z Kabaretu „Mumio”- którzy opowiadali o tym, co daje człowiekowi zaangażowanie się w wolontariat.

Następnie uczestniczyliśmy w Drodze Krzyżowej na Wałach, którą poprowadził ks. Zbigniew Sobolewski- sekretarz Caritas Polska. Podczas Forum ze spektaklem teatralnym wystąpili więźniowie, a z koncertem muzycznym „Libańskie Ordonki”.

Pełni wrażeń i nowych pomysłów dotyczących działalności szkolnego koła Caritas wróciliśmy do Jędrzejowa

• Agnieszka Bugajska