Obchody Światowych Dni Zdrowia
08-04-2009

8 kwietnia w naszej szkole z okazji obchodów Światowych Dni Zdrowia odbyła się uroczystość poświęcona otyłości pt.: „ Otyłość – choroba XXI wieku”. Na uroczystość tych obchodów została przygotowana, przedstawiona i omówiona prezentacja multimedialna, która przybliżyła wszystkim ten temat. Na początku zostało wyjaśnione znaczenie słowa otyłość, jej przyczyny, skutki i choroby wywoływane przez nadwagę, rodzaje otyłości.

W dalszej części omówiliśmy piramidę żywieniową, powiedzieliśmy także o zdrowej i niskokalorycznej żywności, która dobrze wpływa na przemianę materii w organizmie. Przedstawiliśmy również sposoby zdrowego stylu życia, powiedzieliśmy jak zwalczać otyłość oraz liczyliśmy kalorie produktów najczęściej kupowanych i spożywanych przez młodzież i dzieci. Po prezentacji i omówionym temacie podsumowaliśmy problem otyłości przygotowanym quizem.

Kolejnym punktem obchodów było oglądanie filmu dokumentalnego z serii: Czy świat oszalał „ Europa XXL – epidemia nadwagi”, który pokazał zmagania ludzi dorosłych, dzieci i młodzież z nadwagą i otyłością. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas: 2lb, 2thb, 2s oraz 3tia. Mamy nadzieje że przybliżyliśmy ten trapiący wielu ludzi temat, ponieważ jest to duży problem dzisiejszych czasów a zwłaszcza krajów wysokorozwiniętych, to zagrożenie zdrowia i życia ludzi. Mamy wiosnę a lato niebawem pamiętajmy że:... jemy aby żyć a nie żyjemy aby jeść... i „Sport to zdrowie” wiec ruszajmy się!

Uroczystość została prowadzona przez uczennice klasy 2lb Paulę Koncewicz i Karolinę Szymańską, a przygotowana pod kierunkiem mgr Ewy Staniak-Kurkowskiej i mgr Agnieszki Maciąg-Wojtanowskiej przy współpracy ze Szkolnym Kołem PCK.

• Agnieszka Maciąg - Wojtanowska, Ewa Staniak-Kurkowska