Ogólnopolski Tydzień Kariery
10-10-2009

W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery w dniu 10.X.2009 młodzież klas maturalnych naszej szkoły uczestniczyła w spotkaniu z doradcą zawodowym Powiatowego Urzędu Pracy w Jędrzejowie panem Józefem Kwaśniewiczem.

W ramach spotkania przedstawiono:

• usługi i instrumenty rynku pracy świadczone przez PUP w Jędrzejowie,
  • zwrócono uwagę na świadomy wybór kariery zawodowej,
  • zaprezentowano film "Planowanie Kariery" czyli jak wybrać zawód,
  • omówiono sytuację na lokalnym rynku pracy na bazie doświadczeń pośrednika pracy.

W ramach tego programu szkolny doradca zawodowy Barbara Terczyńska przeprowadziła szereg lekcji w klasach pierwszych i drugich na temat:

"Mój wymarzony zawód" - co o nim wiesz?

"Kim jestem - dlaczego warto poznać siebie?"

"Jakie informacje dotyczące rynku pracy są szczególnie przydatne?"

Poza tym grupa uczniów zgłosiła się do projektu "Moje wymarzone miejsce pracy" organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego oraz Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty. Głównym celem projektu jest przygotowanie uczniów do aktywnego wchodzenia w życie gospodarcze i rozwijanie ich umiejętności społecznych poprzez podejmowanie świadomych decyzji dotyczących własnej przyszłości.

5.X.2009 roku odbyła się Konferencja inaugurująca Ogólnopolski Tydzień Kariery pod hasłem "Poradnictwo zawodowe - różnorodność obszarów działań doradczych".

Organizatorem spotkania było Kuratorium Oświaty w Kielcach i Wojewódzki Urząd Pracy, Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Świętokrzyska Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy. Na konferencji przedstawiono wiele ciekawych zagadnień np.:

- nowe trendy w doradztwie zawodowym,

- zmiana w poradnictwa zawodowego w kierunku całożyciowego doradztwa kariery czyli 12,5 populacji powinno uczyć się przez całe życie

- nowy kierunek usług doradczych tzw. kształcenie nieformalne.

• Barbara Terczyńska