Młodzieżowe wybory do Parlamentu Europejskiego 2009
28-05-2009

Dnia 28 maja roku w naszej szkole odbyły się "Młodzieżowe Wybory do Parlamentu Europejskiego 2009" w ramach akcji "Młodzi glosują" przygotowane przez Magdalenę Żerebiec i Annę Krempińską - opiekunów Szkolnego Klubu Europejskiego. Projekt ten realizowany jest pod patronatem fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej, Parlamentu Europejskiego oraz jest częścią kampanii społecznej www.7czerwca.org.pl oraz europejskiej sieci Junior Voting.

W głosowaniu wzięli udział uczniowie z klas: 1 te, 2 te, 2 lb, 2 lj, 2 lh, 3 th, 3 tia, 3 tib.

Uczniowie najpierw podpisywali się na listach, następnie otrzymywali kartę do głosowania a po oddaniu głosu wrzucali ja do urny wyborczej. Nad prawidłowością głosowania czuwała Komisja Wyborcza w składzie:

Przewodniczący komisji: Martyna Dąbrowa

Zastępca przewodniczącego: Anna Wawrzyńczyk

Członkowie komisji: Sylwia Prusek, Sylwia Sędek, Katarzyna Kaczmarska

Komisja Wyborcza i opiekunowie Szkolnego Klubu Europejskiego

Komisja Wyborcza

Uczniowie odbierają karty do głosowania

Liczenie głosów

Wyniki głosowania będą udostępnione od 8 czerwca 2009 u opiekunów Szkolnego Klubu Europejskiego.

Projekt towarzyszy wszystkim wyborom i referendom państwowym od roku 1995. W młodzieżowych wyborach parlamentarnych 2007 uczestniczyło 1270 szkół, a głosowało ponad 230 tysięcy uczniów. W projekcie "Młodzi głosują" uczestniczyło dotąd prawie 2,3 miliona uczniów z całej Polski. Projekt uzyskał poparcie środowisk społecznych, a o jego efektach niejednokrotnie informowały media. Celem tej akcji jest zmiana postawy społeczeństwa a w szczególności młodych ludzi do wyborów oraz działalności obywatelskiej. Projekt ma przygotować uczniów do podejmowania świadomych decyzji wyborczych. Organizując w naszej szkole młodzieżowe wybory, uczniowie poznali w praktyce ich zasady i znaczenie, a także podjęli - często po raz pierwszy ważną aktywność obywatelską.

Niniejsze ogłoszenie oraz cały projekt "Młodzi głosują Parlament Europejski 2009" zrealizowany na terenie szkoły miał charakter wyłącznie edukacyjny. Nie wspierał żadnego z kandydatów, komitetów wyborczych czy reprezentowanych przez nie partii.

• Anna Krempińska, Magdalena Żerebiec