Europejski Dzień Języków w Krakowie
26-09-2008

Uczniowie uczący się języków obcych z naszej szkoły (klasy 2lj i 3lj wraz z opiekunami p. K. Szydłowską, M. Żerebiec i E. Staniak-Kurkowską) wzięli udział w obchodach V edycji Europejskiego Dnia Języków, który miał miejsce na Małym Rynku w Krakowie. Świętowanie trwało cały dzień i uczestniczyły w nim różne grupy wiekowe – szkolne. Podczas tej uroczystości uczniowie mogli zapoznać się z kulturą, tradycją i językami narodów europejskich. W tym dniu na Małym Rynku powstało miasteczko językowe. „Rozbite ” zostały namioty językowe w których pracownicy różnych instytutów językowych wyższych uczelni przedstawiali swe oferty, wszyscy mogli wziąć udział w grach, quizach edukacyjnych, językowych i konkursach plastycznych.Można było zapoznać się z ofertami różnych kursów językowych w kraju i za granicą oraz wykorzystywanymi obecnie nowoczesnymi pomocami dydaktycznymi. Głównym gościem tegorocznego Dnia był ambasador Słowacji, który bliżej przedstawił swój kraj. Podczas pobytu w Krakowie uczniowie zobaczyli gdzie mieszczą się główne ambasady, Instytut Goethego oraz Instytut Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ponadto trzeba dodać,iż Kraków jest na co dzień miastem wielu kultur. Ilość obcokrajowców których mogliśmy spotkać podczas tej wycieczki i różnorodność języków obcych, które słyszeliśmy wokoło – kontakt z żywym językiem był dla nas największą atrakcją i praktyką.

• Ewa Staniak-Kurkowska