Bonjour Bruksela
30-06-2007

W czerwcu 2007r. grupa licealistów z Kielc, Kazimierzy Wielkiej, Jędrzejowa (Jędrzejów reprezentował uczeń naszej szkoły Artur Haja), Cudzynowic i Ćmielowa, udała się na wycieczkę do Brukseli w ramach dwóch rozstrzygniętych konkursów - „Na najsympatyczniejszą klasę” i działalność szkolnych klubów europejskich. Konkursy realizowano pod patronatem Czesława Siekierskiego – posła do Parlamentu Europejskiego. Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w parlamencie. Uczniowie zapoznali się z historią Unii Europejskiej oraz zasadami funkcjonowania najważniejszych instytucji europejskich. Mieli okazję porozmawiać z Czesławem Siekierskim, który chętnie odpowiadał na pytania dotyczące swojego "zawodu" jak również życia prywatnego. W kolejnym dniu uczniowie zwiedzili belgijskie miasta. Pierwszym z nich była Ostenda, miasto na wybrzeżu Morza Północnego zaś drugą Brugia, jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w zachodniej Europie, przez wielu określane „Flamandzką Wenecją”. Wąskie kanały, brukowane ulice i stojące wzdłuż nich bajecznie kolorowe kamieniczki, strzeliste wieże katedr i bazylik zrobiły na nich ogromne wrażenie.

Na koniec wszyscy udali się do Gandawy, obecnie znanej z ważnych ośrodków naukowych oraz słynnej wystawy - „festiwalu kwiatów”.

Następnego dnia uczniowie zwiedzali Brukselę min. historyczne centrum: Grand'place, fontannę ze słynną figurką siusiającego chłopczyka: Manneken-Pis, wzniesioną na wystawę Expo '58, imponującą budowlę będącą powiększonym miliardy razy modelem atomu żelaza: Atomium, a także łuk triumfalny i muzeum broni.

Pobyt w Brukseli pozostawił w pamięci uczestników wycieczki wiele pozytywnych wrażeń.

• Paulina Haja