Czy warto zostać wolontariuszem? - warsztaty dla młodzieży
12-02-2008

Dnia 12 lutego 2008 roku gościliśmy w naszej szkole panią Katarzynę Kossek – przedstawicielkę Regionalnego Centrum Wolontariatu w Kielcach. Przybyła ona na zaproszenie członków Szkolnego Klubu Europejskiego i jego opiekunek. O godzinie 11.00 w sali konferencyjnej przeprowadziła ona warsztaty na temat wolontariatu zagranicznego z młodzieżą naszej szkoły: członkami Szkolnego Klubu Europejskiego oraz przedstawicielami klas pierwszych, których interesuje temat wolontariatu.

Pani Katarzyna Kossek starała się wyjaśnić młodzieży, czym jest wolontariat, jakimi cechami powinien się charakteryzować przyszły wolontariusz, jakie mogą być przeszkody w prowadzeniu bezpłatnej działalności na rzecz potrzebujących, co wolno, a czego absolutnie nie wolno robić wolontariuszowi a może przede wszystkim kto może zostać woluntariuszem.

Często spotykana jest opinia, że wolontariuszem mogą być tzw. społecznicy, ludzie "stworzeni" do pomagania innym. Organizacje pozarządowe na podstawie własnych doświadczeń we współpracy z wolontariuszami wyraźnie sprzeciwiają się takiemu stanowisku i przekonują, że wolontariuszem może zostać każdy bez względu na wiek, płeć, poziom zamożności, zawód, wykształcenie, doświadczenie itd. Niezbędne są za to takie cechy jak odpowiedzialność i uczciwość.

Wolontariat jest zapewne tak stary jak sama ludzkość. Na początku nie miał ram instytucjonalnych, a z czasem zaistniał również w organizacjach: kościelnych, samopomocowych, a wreszcie pozarządowych.

Wolontariat (łac. volontarius - dobrowolny) dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych lub całego społeczeństwa, wykraczająca poza związki rodzinno - koleżeńsko-przyjacielskie. Oznacza to, że wolontariatem nie jest każda praca na rzecz innych, np. pomoc własnej babci nie jest wolontariatem, natomiast pomoc starszej osobie w pobliskim domu starców jest. Pani Katarzyna Kossek wyjaśniała różnice między działalnością bezpłatną a bezinteresowną, gdyż określenie bezpłatna - nie oznacza bezinteresowna, lecz bez wynagrodzenia materialnego. W rzeczywistości wolontariusz w pewnym sensie otrzymuje wynagrodzenie niematerialne: spełnienie swoich motywacji (poczucie sensu, uznanie, podwyższenie samooceny itd.).

Zasadniczym pojęciem związanym z wolontariatem jest motywacja. Aby dana praca wolontaryjna była pomyślna, zazwyczaj konieczne jest, aby zarówno wolontariusz, jak i organizacja z nim współpracująca były świadome motywacji wolontariusza. Najczęstsze motywacje wolontariuszy: chęć zrobienia czegoś dobrego, pożytecznego, potrzeba kontaktu z ludźmi lub nawiązania nowych znajomości, potrzeba bycia potrzebnym chęć spłacenia dobra, które kiedyś od kogoś się otrzymało, chęć zdobycia umiejętności i doświadczeń zawodowych i życiowych lub motywacje religijne.

Wolontariat w Polsce powojennej zaczął rozwijać się od 1990 r. w licznie powstających od tego roku organizacjach pozarządowych. Szacuje się, że obecnie około dwóch milionów Polaków jest lub bywa wolontariuszami. Mimo to jednak, wolontariat jest w Polsce zjawiskiem kilkakrotnie mniej powszechnym niż w krajach zachodnich. Wynika to zapewne z braku tradycji wolontariatu przekazywanej z pokolenia na pokolenie (przerwa spowodowana okresem PRL), częstego ubóstwa, które powoduje, że najpierw trzeba zapewnić bardziej podstawowe potrzeby (np. wyżywienie), a dopiero w drugiej kolejności potrzeby społeczne lub relatywnie niskiej świadomości możliwości działania społecznego w organizacjach pozarządowych.

Warsztaty okazały się bardzo interesującym i cennym zetknięciem się naszej młodzieży z tematyką wolontariatu. Mamy nadzieję, iż dzięki tym warsztatom, a także kolejnym, gdyż Pani Kossek zapowiedziała możliwość przeprowadzenia podobnych spotkań w przyszłości z naszą młodzieżą rozpowszechnimy idee wolontariatu jako słuszne i moralnie pozytywne i potrzebne.

Warsztaty zorganizowały Opiekunki Szkolnego Klubu Europejskiego: Pani Paulina Haja, Pani Magdalena Żerebiec i Pani Agnieszka Maciąg-Wojtanowska.

• Agnieszka Maciąg - Wojtanowska