"Europa nas lubi!"
25-11-2005

Zgodnie z wcześniejszą obietnicą organizatorów programu „Europa da się lubić”, 25 listopada uczniowie ZSP Nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego, wzięli udział w kolejnym nagraniu odcinka zatytułowanym „Europa w okowach zimy”. Tym razem z Moniką Richardson na temat zimowej pory roku rozmawiali przedstawiciele Rosji, Bułgarii, Włoch, Finlandii i Grecji. Natomiast jako gość specjalny wystąpił sympatyczny prezenter pogody – Jarosław Kret, który do studia wjechał brawurowo na rolkach. I chociaż wszystkich otaczała zimowa sceneria, atmosfera była naprawdę gorąca. Szczególnie na widowni, której uroku dodawali przyodziani w mikołajowe czapki, uczniowie jędrzejowskiej szkoły. Świetnie prezentowały się też opiekunki młodzieży: Paulina Haja i Izabela Fatyga – Lato. Aurę dodatkowo podgrzewały pochodnie w rękach uczestników kuligu, którym to rozpoczął się program.

Europejczycy dzielili się opowieściami o sportach zimowych, minusowych temperaturach i sposobach spędzania tej najzimniejszej pory roku przez swych rodaków. Zaprezentowali także wykonane przez siebie bałwany, z których dwa powróciły z uczniami do Jędrzejowa. Pod koniec programu atmosferę do czerwoności podgrzał występ zespołu „Leszcze”, podrywając wszystkich do wspólnej zabawy.

Nagranie trwało, podobnie jak ostatnio, cztery godziny, a po jego zakończeniu była sposobność do rozmowy i fotografii z bohaterami. Na widok grupy z województwa świętokrzyskiego, bardzo ucieszył się reżyser Leszek Kumański, pochodzący z Kielc. Jeszcze większa była radość, kiedy otrzymał gazetę „Echo Jędrzejowa” i „Gazetę Jędrzejowską”, z którymi chętnie pozował do zdjęć. Polecił pozdrowić redakcje gazet oraz dyrekcję i społeczność uczniowską „Konarskiego”.

Uczestnictwo w programie nie było jedyną atrakcją wycieczki do stolicy. Uczniowie zwiedzali także lotnisko „Okęcie”, Giełdę Papierów Wartościowych, z trwającymi właśnie targami giełdowymi oraz tradycyjny sklep Wedla, gdzie młodzież miała okazję spróbować prawdziwej, gorącej czekolady.

Wszyscy uczestnicy wyrażają podziękowanie dyrektorowi szkoły panu Władysławowi Równickiemu za pomoc w zorganizowaniu niezapomnianej wycieczki.

• Paulina Haja