Konkursy i Olimpiady

Jestem szefową
16-04-2014

W marcu 2014 r. ruszyła piąta edycja konkursu "Jestem szefową" – wspólnej inicjatywy Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania i Ministra Edukacji Narodowej realizowana w partnerstwie z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce.

Uczestniczki konkursu przygotowały prace na temat "Jestem szefową", które oceniać będzie jury złożone z liderek i liderów polskiej sceny politycznej i gospodarczej. W tegorocznej Kapitule konkursu zasiądą: prof. Lena Kolarska-Bobińska Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Władysław Kosiniak-Kamysz Minister Pracy i Polityki Społecznej, posłanki i posłowie na Sejm RP: Magdalena Kochan, Ligia Krajewska oraz Adam Szejnfeld, posłanki i posłowie do Parlamentu Europejskiego: prof. Danuta Hübner, Małgorzata Handzlik, Jan Kozłowski, Elżbieta Łukacijewska, dr Jan Olbrycht, Joanna Skrzydlewska, Bogusław Sonik, Tadeusz Zwiefka, a także Jan Pastwa Dyrektor Krajowej Szkoły Administracji Publicznej, Hanna Gronkiewicz-Waltz Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy oraz JE Karsten Klepsvik Ambasador Królestwa Norwegii w Polsce. W gronie partnerów i instytucji zaangażowanych w konkurs znaleźli się również m. in. przedstawiciele i przedstawicielki Kongresu Kobiet, Vital Voices Chapter Poland, Fundacji Orange, Europejskiej Unii Kobiet, Polskiego Stowarzyszenia Mentoringu, Stowarzyszenia Szkoła Liderów, Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji, Microsoft, Orbis S.A oraz Procter & Gamble.

Celem konkursu jest przełamywanie stereotypów dotyczących kobiet i władzy oraz promowanie pozytywnego wizerunku kobiet – liderek wśród młodzieży. Pojęcie "szefowej" obejmuje wszystkie obszary aktywności społecznej i zawodowej. Uczennice miały za zadanie wyobrazić sobie siebie w roli przywódczej i opisać, jakie mają cele, co robią na tym stanowisku, dlaczego zdecydowały się je pełnić, czy to, że są kobietami ma wpływ na sprawowanie władzy?

Oto przyszłe polskie liderki z klasy 1 e które wzięły udział w tym konkursie: Justyna Zbrońska, Justyna Kaczmarska, Michalina Chełmińska, Monika Kasperczyk, Izabela Zdańska, Aleksandra Zdańska, Karolina Lasota, Karolina Zygan, Joanna Mularczyk, Katarzyna Kowalska, Sylwia Uchniak, Patrycja Solecka, Magdalena Chachurska, Anna Kuleta.

Na finalistki konkursu czekają nagrody rzeczowe, spotkania z kobietami pełniącymi najwyższe funkcje kierownicze w świecie polityki, biznesu i mediów. Wyniki w czerwcu. Trzymamy kciuki!!!

• Anna Krempińska