Konkursy i Olimpiady

Ogólnopolski konkurs „Świadomy wie co robić z ZSEE”
11-01-2013

Fundacja Ośrodka Edukacji Ekologicznej jako jedna z pierwszych w Polsce zapoczątkowała ideę projektów edukacyjno-ekologicznych mobilizujących w działaniu całe społeczności szkolne. Ogólnopolski konkurs „Świadomy wie co robić z ZSEE” jest częścią kampanii edukacyjnej pt. „Elektroodpady – proste zasady” w zakresie właściwego postępowania z elektroodpadami. Nasze szkolne koło Ligi Ochrony Przyrody pod opieką pani Bożeny Smorąg włączyło się do udziału w tym konkursie. Szkołę naszą będzie reprezentował 5 osobowy ekozespół w składzie: Ewelina Chodakowska, Aleksandra Białach, Aleksandra Chatys, Martyna Smacka oraz Łukasz Bugaj. Uczestnictwo w konkursie polega na realizacji zadań w dwóch etapach:

I – Świadomy mieszkaniec swojego regionu

II – Współpraca ze społecznością lokalną

Zadaniem pierwszego etapu jest między innymi wykonanie mapy dzikich wysypisk śmieci. Zwracamy się więc z prośbą o zgłaszanie informacji na temat dzikich wysypisk w naszej gminie. Zachęcamy również do zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, która odbędzie się w miesiącach lutym i marcu przyszłego roku. Wszelkich informacji na temat podejmowanych działań będziemy udzielać w trakcie trwania konkursu.

Pierwszy etap konkursu „Świadomy wie co robić z ZSEE” obejmuje m.in. identyfikacje dzikich wysypisk oraz opracowanie gry edukacyjnej pt: „ Dzieci kontra elektrośmieci”. Przygotowaliśmy grę podłogowo-planszową przeznaczoną dla dzieci w wieku przedszkolnym. Ma ona charakter edukacyjny bowiem dzieci dowiadują się o sposobach segregowania śmieci oraz ćwiczą to w praktyce segregując znalezione na trasie gry różne odpady. Gra została przeprowadzona w Przedszkolu nr 1. Wzięły w niej udział dzieci z grupy sześciolatków. Zebrane i posegregowane odpady umożliwiły zdobycie punktów i szybkie dotarcie do mety.

Duże zaangażowanie dzieci i słodkie nagrody powinny poskutkować zwiększeniem ich świadomości ekologicznej.

• Bożena Smorąg