Z wizytą w Pałacu Prezydenckim – Gala Przedsiębiorczości
22-10-2012

22 października 2012 roku Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego już po raz szósty uhonorowany został tytułem „Najaktywniejszej szkoły w Dniu Przedsiębiorczości”. Gala, która miała miejsce tego dnia, była zwieńczeniem IX edycji programu „Dzień przedsiębiorczości" zorganizowanego przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości pod honorowym patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Uroczystość miała bardzo podniosły charakter i odbyła się w Pałacu Prezydenckim.

Przed jej oficjalną częścią mieliśmy możliwość zwiedzenia niektórych z sal rezydencji Prezydenta. Na dłużej zatrzymaliśmy się w kaplicy gdzie zwróciliśmy uwagę na Tablice upamiętniające wydarzenia z 11 września 2001 - atak na World Trade Center oraz 10 kwietnia 2010 roku – katastrofa samolotu rządowego pod Smoleńskiem.

W jednej z sal naszą uwagę zwrócił ogromny wieniec – zwycięzca konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, który odbył się podczas tegorocznych Dożynek Prezydenckich w Spale.

Czekając na rozpoczęcie Gali panie Elżbieta Grad i Jolanta Tompolska odpoczywały w salonie gdzie poprzedniego dnia gościła Książęca Para Monako, Łukasz Mróz uczeń klasy 3Lp próbował swoich sił na fortepianie. Natomiast dyrektor Władysław Równicki prowadził kuluarowe rozmowy z przedstawicielami rządu i biznesu.

Wśród 28 wyróżnionych szkół z całej Polski jako jedyna z województwa świętokrzyskiego znalazła się już po raz szósty nasza szkoła. Statuetkę odebrała pani Jolanta Tompolska.

W gronie 24 nagrodzonych firm i instytucji znalazła się jędrzejowska firma Quickpack Polska Sp.z o.o. - statuetkę odebrał prezes firmy Artur Michalski. W firmie Quickpack Sp.z o.o. swoje praktyki odbyło ponad 90 uczniów naszej szkoły a współpraca szkół z przedsiębiorcami i firmami jest ogromną szansą na lepsze przygotowanie uczniów szkół ponadgimnazjalnych do wejścia na rynek pracy.

Statuetki wyróżnionym wręczali Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Irena Wóycicka, Doradca Prezydenta RP Tadeusz Mazowiecki oraz Mirosław Sielatycki – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

Na zakończenie uroczystości były Premier Tadeusz Mazowiecki zwracając się do uczniów powiedział: „Dzień przedsiębiorczości” to taki dzień, w którym wy - młodzi, stykając się z ludźmi prowadzącymi przedsiębiorstwa, macie okazję do zastanowienia się nad własnymi wyborami życiowymi. Życzę wam, abyście w tych życiowych wyborach umieli połączyć miłe z pożytecznym. Miłe, czyli własne zainteresowania, marzenia, z tym, co można uzyskać w wyborze zawodu, w wyborze pracy”.

W części artystyczne zaprezentowali się uczniowie jednej z wyróżnionych szkół, jednocześnie laureaci ogólnopolskich konkursów muzycznych.

Dyrektor szkoły oraz koordynatorki projektu panie Paulina Haja, Barbara Terczyńska i Jolanta Tompolska serdecznie dziękują wszystkim firmom i instytucjom, w których uczniowie naszej szkoły odbywali jednodniowe praktyki w ramach Dnia Przedsiębiorczości 2012.

• Elżbieta Grad, Jolanta Tompolska